Viimaks jõudis üsna lõpule üsna pikk maadejagamine Elioni ja EENetiga ning uue klubi domeen sai ära registreeritud. Uuest aastast tekkis endiste Hikari, Mitsubachi ja Wado asemele üks suur võitluskunstiklubi, kel loodetavasti rohkem võimalusi masu tingimustes toime tulla. Veeb istub Kakupesas ja on saadaval [L] siin. Täiendamist on muidugi veel kõvasti.
Kuu: jaanuar 2010
Päris andekas
Ühele Tolkieni fännile võib [L] Rain Kooli võrdlus ilmselt üsna hästi peale minna. Eriti ilmne paralleel on Rahvaliidu ja trollide vahel (Bill, Bert ja Tom sobiks selle erakonna juhatusse küll). Ainus väike “aga” on orkide päritoluga – need olid Tolkienil teatavasti pärit üsna loomise järel ärarikutud haldjatest, meie variandis tuleks pigem eeldada inimestest (RE) põlvnemist. Sotsid võiks pigem nõgilased ehk dunlendingid olla – polnudki teised iseenesest pahad, aga tegid valesid valikuid ja need viisid rappa.
Ja veel üks üllatav paralleel – Tolkieni kõrghaldjad seilasid viimaks üksteise järel Läände…
Halloo, naabrimehed?
Postimees kirjutab, et [L] TTÜ tahab hakata nime ära muutma.
Ausalt öeldes ei saa hästi pihta. Jah, praegu on erinevad nimed – eesti keeles tehnikaülikool ja inglise keeles university of technology. Aga samamoodi on näiteks ka kuulsa Rootsi KTH-ga (isegi USA MIT eestikeelne tõlge peaks olema mitte “tehnoloogiainstituut”, vaid toosama selgelt arusaadav “tehnikaülikool”, sest seda ta ju sisuliselt on – muidugi märksa kõvemal tasemel kui meie oma). Ja Helsinki Aalto tekke taga oli eri koolide liitumine, mitte lihtsalt ringinimetamine. “Tehnoloogiaülikool” aga kõlab eesti keeles hoopis halvasti, pealegi on sõnade tähendusväljad eri keeltes erinevad. Pealegi ei saa öelda, et TTÜ maailmas väga tuntud oleks – nimevahetus aga laseb sellegi pisku torust alla. Eestis aga on Tehnikaülikooli kaubamärk täiesti tunnustatud asi.
Aga artikli kommentaariumi lugedes tekib taas kord kaks emotsiooni:
* Mitmed inimesed kas ei jaga matsu või üritavad tahtlikult nime allatõmbamise läbi Tehnikaülikooli mainet vähendada (nagu juhtus TLÜ nimeks “Linnaülikooli” puššimisega, mis Euroopa kontekstis viitab pigem meie rakenduskõrgkoolide sarnastele uuema aja õppeasutustele)
* Tartu ülikoolist on paraku saanud meeletu komplekside pesa. On seal tõesti asjad nii pahasti, et lisaks mitmesuguste projektidega teistele käkikeeramisele (näiteid ei hakka praegu tooma, aga neid on võtta mitmeid – eesti kõrgharidusmaastikul käituvad nad üha enam nagu Microsoft arvutimaailmas ja Venemaa poliitikas) peab hakkama lausa kommentaariumides lollusi rääkima…?
Lauanaabrid
Kakk kükitas täna enne TLÜ informaatika üldkoosolekut Mare-õppehoone III korruse kohvikus (hea latte on seal). Kahes kõrvallauas kummalgi pool istusid oma netbookide taga kaks tšikki. Et läpakate ekraanid olid möödakõndija poole suunatud, käis itimehe professionaalne kretiinipilk sealt üle. Mõlema ekraanilt vaatas vastu Ubuntu. 🙂
Huvitav ajamärk. Kes teab, ehk jõuabki paljupromotud “töölaua-Linuxi aasta” millalgi lähiajal kätte.
Ülikõva
Bart sinder pani täna Jaapanis yokozuna Hakuho käpuli. Täiesti õigus oli tol kommentaatoril, kes võrdles seda USA alistamisega Eesti kossumeeste poolt. Ja häbi AK sporditoimetusele, kes õhtustes spordiuudistes sel teemal üle ühe lause (ilma videota) suust välja ei saanud.
Google üllatab
Seni oli ju avalik saladus, et Google’i otsing näitas Hiinas hoopis teisi asju kui vabas maailmas. Asjale oli antud ilus põhjendus “täidame kohalikke seadusi”, tegelikult oli aga selgelt eelistatud (võimalikku) suurt raha enda paljupromotud lipukirja “Don’t be evil” järgimisele. Tulemuseks oli aga üsna selge halb publicity.
Nüüd aga läksid hiinlased jultunuks ja kräkkisid nende süsteemidesse sisse, jahtides dissidentide isikuandmeid ja muud huvitavat. See ajas ilmselt aga guuglimeeste kopsiku täis – vähemalt Google’i enda blogi järgi on nüüd kavas kogu tsensuur aknast välja visata ning õhus on ähvardus üldse Hiinast jalga lasta. Globaalses mõttes oleks kindlasti selgelt õhku puhastav samm – enam selgemalt ei saa maailmapoliitikas ühele suurele riigile “minge ja arenege natuke” vist öelda. Ehk julgevad edaspidi ka teised riigid eelistada sirgeselgsust ebamäärasele rahalootusele (vaadates kasvõi teatava toru ehitamist).
Vt ka
* Slashdot
* LWN
Tjah
Koolitus tehtud
Kokkuvõttes läks ilusti, kolleege oli kohal päris palju ja ehk õnnestub [L] ITK ajaveeb tõesti käima tõmmata, samuti Twitterist jooksev info. Seni oli natuke nadi tunne – Infotehnoloogia Kolledžis oli sotsiaalmeedia suuresti kasutamata. Lisaks blogindusele rääkis kolleeg Margus Ernits ka ideekaardi kasulikkusest ja selle koostamisest [L] FreeMindi abil.
Materjalid on [L] ITK wikis.
ITK Web 2.0 koolitus
… toimus eelmise aasta viimastel tööpäevadel. Materjalid leiab [L] ITK wikist (muide, osalejaid oli tegelikult tublisti rohkem kui seal kirjas, kõik lihtsalt ei viitsinud end lehele lisada). Asi leidis nii hea vastuvõtu, et nüüd on kavas hakata sama koolitust pakkuma ka ITK täiendõppe kaudu väljapoole (seal muidugi kolm koolitajat enam päkapikumütse ei kanna, nagu see esimesel korral juhtus).
Nüüd on ITK-l olemas nii enda [L] Twitteri säutsukonto kui ka [L] ajaveeb (pluss veel eraldi virtuaalmasinas jooksev WordPress MU keskkond, kuhu saab vähese vaevaga n+1 blogi tekitada). Loodetavasti õnnestub need käima tõmmata, sellest oleks üksjagu abi õppeasutuse pildilhoidmiseks.
Kui kõik plaanitult läheb, toimub ülehomme veel jätkukoolitus ajaveebi kasutamise teemal. Kui sealt mingit materjali tekib, lähevad need samasse wikisse üles.
WordPress 2.9 ja Wesnoth 1.8
Aasta viimastel päevadel sai tõlgitud WordPressi uusim versioon ja käidud üle ka [L] Battle for Wesnothi arendusversioon (1.8 peaks tulema enam-vähem täismahus eestindusega). WP tõlge on saadaval ikka [L] tavalisest kohast.