Tagasivaade LEARN 2006-le

Nüüd on siis see suvekooli möll läbi. Kokkuvõttes tuleb öelda, et üllatavalt vahva asi tuli välja. Ise ei saanud paraku kogu lugu kaasa teha – nädala algul tuli oma [L] IADISe artikkel ära saata ning veel eile tuli vahepeal tulla Tallinnasse [L] IST Baltia töötuppa kõnet pidama. Õhtuks läksin siiski tagasi Kuursaalis toimunud lõpuõhtusöögile. Vahva õhtu oli – ilus ilm, meri ja hea seltskond (Marilyn Monroe laulud Meribeli esituses olid elavas ettekandes samuti mõnusad, ehkki plaati ma sellise muusika puhul küll ei ostaks, pole üldiselt minu rida).

Üleeile õhtul käisime veel Uuemõisa lähedal ühes talus saunatamas. Vedasime Mardiga ka sinna oma pillid-värgid kohale ja mängisime kogu õhtu. Sauna ei jõudnudki… Muidu oli hästi tore õhtu, kahjuks oli ilm vihmane ja õue eriti ei saanud, pealegi oli tegu ilmselt Läänemaa sääseparadiisiga. Kakk ei salli neid elukaid kohe üldse.

Kokkuvõtteks: akadeemilises mõttes ehk oli osavõtjate punt ebaühtlane – Sebastian, Riina, Hans jt andsid nii mõnegi uue idee, samas mõni teine jäi rohkem statisti rolli. Seltskondlikult oli aga tegu päris mõnusa kambaga, kellest eile ja täna oli päris kahju lahkuda. Loodetavasti puutub vähemalt mõnega neist veel tulevikuski kokku, järgmisel aastal võiks miskit sarnast kindlasti veel korraldada. Aitäh Mardile, Kairule ja teistele, kes seda kõike vedasid.

Vana hea Heroes3

Kakk on oma ligi 6-aastase Linuxi-elu jooksul ostnud 1 (ühe) tarkvarajupi. Algselt edukalt startinud, kuid kurvalt lõpetanud (omanik pani rahaga putku) Loki firma loodud Linuxi-pordi klassikalisest Heroes of Might and Magic III-st, mida koos teiste sama firma porditud hittmängudega (Heretic 2, Civilization: Call To Power jne) tänini netist erinevatelt edasimüüjatelt osta saab (ise ostsin selle mõni aasta tagasi 10 USD eest).

Linuxi edasi arenedes tekkisid mängu installil mõned probleemid erinevate teekidega ning vahepeal jäi plaat riiulile seisma. Nüüd aga sattusin [L] Ubuntu foorumites ühele [L] lahkele õpetusele ning tuli kiusatus oma läpakas kohe järele proovida. Kõik läks muidu täpselt nii, nagu seal kirjas on – vaid käivitamisel hakkas mäng kaebama, et ketas olla täis. Viga oli kodukataloogi tekitatud alamkataloogi .loki/ kirjutusõigustes, mida polnud tavakasutajale antud. Kui selle ära tegin, hakkas kõik kenasti jooksma.

Täitsa nostalgiline meeleolu tekkis kohe – HOMM3 oli suur hitt ikka päris jupp aega tagasi. Tänaseks on aga vaba tarkvara loojate kogukond saanud hakkama üsna võrreldava mänguga – nii et HOMM-i fännidele soovitaks kindlasti proovida ka [L] Battle for Wesnothi. Mängu mehaanika on veidi teine, kuid tunne on sama. Wesnoth on muide Ubuntul standardinstallis sees ka.

LEARN-projekti jämm Haapsalus

Peale kolme tööpäeva Tallinnas kolis [L] LEARN suvekool eile õhtupoolikul Haapsallu. Algselt ei pidanudki ma sinna minema, kuid siis arvas Mart, et võiksime natuke musa teha. Harkujärvelt sai kogu kilakola autosse topitud ja aidaa minema Haapsalu poole.

Ilm läks suht koledaks, nii et plaanitud õuepeost ei tulnud ilmselt eriti midagi välja. Rahvas majutati [L] Haapsalu Kutsehariduskeskuse ühikasse ja pidu korraldati sealsamas keskuse fuajees – väljas varjualuse all grilliti ja muu jämm käis sees. Vedasin ühe kohaliku abivalmis selli abiga kogu kupatuse fuajeenurka ning panin üles. Kohapeal leidus isegi veel võimendust, mida kasutada sai, nii et bändinurgake tuli isegi päris korralik.

Viimaks laekus ka rahvas pikkamööda kohale, alguses oli asi suht vaikne. Süüa-juua oli päris palju, aga meie vaeste türklaste peale oli jälle nati liiga vähe mõeldud (sama jama oli ka teisipäeval, kui lõunaks roojase looma liha serveeriti) – grillvorstid ja veinid… Õnneks oli ka salatit ja kana, aga vett tuli küll veel poest juurde tuua.

Sõime kõhud täis ja kobisime Sebastianiga bändinurka jämmima, päris lõbus oli. Kutt on natuke sihuke Buddy Holly välimusega kah, niiet kõlbab vanu rokenrolle kammida küll. Siis tuli ka Mart ja saime natuke harjutada (pärast pakkusin küll välja, et meie kollektiivi nimi peaks olema “NRB” ehk “No Rehearsals Band”), klaverisaatega “Nii vaikseks kõik on jäänud” tuli päris ilus välja. Kuna paistis, et asi jääb hilja peale, otsustasin öömaja küsida – kuna rahvast oli vähem tulnud kui esialgu plaanis, oli vabu kohti piisavalt. Hea oli, et seda tegin…

Siis tulid türklased küsima, kas saab nende läpaka võimu sappa ühendada. Väikese jooksmisega saime vajalikud juhtmed ja läks lahti – ehtne türgi disko korraliku tümaka ja idamaise muusikaga. Rahvas pandi kõik kõhu- ja muid tantse tantsima. Päris vinge oli. Lisaks pakuti veel ka lukum’i ja ehtsat türgi kohvi, mida miskise aparaadiga kohapeal tehti – päris ehe asi oli.

Siis lasti ka teistel rahvastel esineda – eestlaste arvesse läksime ilmselt meie Mardiga, aga teisedki olid väga vahvad. Lätlanna Anita laulis a cappella ühe läti rahvalaulu, soomlannad tegid plaksumängu nende rahvalaulu “Sinisia punaisia ruusunkukkia kannan kullalleni” (mida muidugi kästi rahval kaasa laulda!) saatel. Siis aga…

Läpakale keerati tuurid peale ja hakkas kostma tuttavat mörinat “Haarrrd Rooooccck Haallellluuujaahh!” ning laval hakkas kalpsama ringi Lordi. Tegelikult muidugi Niina, Riina, külalissoomlane Steffi ja adopteeritud soomlane Hans, kõigil grillfooliumist improviseeritud maskid peas. Hansu seljas olid miskid papist tiivad kah – need muidugi päris-Lordist erinevalt automatiseeritud polnud ja Riina pidi neid käsitsi lehvitama. Johhaidii, mis pilt…

Lordi Haapsalu moodi

Pärast mängisime Mardiga veel ühe seti, nüüd siis juba publiku ees. Võeti soojalt vastu küll, eriti toosama “Nii vaikseks kõik on jäänud” ja ekspromptina lauldud Brian May “Too Much Love Will Kill You”. Õhtu lõpetasin paari sündiimprovisatsiooniga.

Pärast olime kapitaalselt kapsad. Mardi hääl oli läinud ja Kakk seisis vaevalt püsti. Üleväsimus oli nii suur, et pärast ühikas magama jääda ei saanud (türgi kohv kah veel ju) ja viimaks tuli va migreen kallale. Osa toitu tuli ülakaudu välja ja lõpetas vetsus. Vastik värk. Aga tänu sellele sai paar viimast hommikutundi natuke magada.

Hommikulauas oli rahvas suht unine ja mõned olid üldse puudu, aga kõik olid rahul. Peale sööki läksid teised oma esimest töösessiooni pidama, mina keerasin otsa Tallinna poole. Korjasin tee äärest ka paar hääletajat peale. Koju jõudes keerasin siruli ja põõnasin oma 5 tundi.

Suvekool kestab veel terve järgmise nädala – kui oma artiklite-värkidega valmis jõuab, siis lähen ehk veel lõpus sinna. Vahva seltskond on.

Mõned pildid on veel [L] Flickr’is, võib otsida ka teiste osalejate pilte märgendiga learnip2006 (põhiliselt Sebastiani omad).

Teadmiseks lugejaile

Kommentaaride reostajad on Kakupesa põhjalikult ette võtnud. Seetõttu keerasin seadetes peale valiku “kommenteerijal peab olema eelnevalt aktsepteeritud kommentaare”, s.t. esmakordne jääb heakskiitu ootama, järgmised lähevad kohe üles. Aabil, Chrisil, Kalamehel jt tihedamatel sõnavõtjatel ei tohiks seega lisatüli tekkida, esmakülastajate ees vabandan väikese ebamugavuse tekitamise pärast.

Palmses

Käisime [L] ELIL juhatusega hooaja lõpukoosolekut pidamas Palmse mõisas. Ilus koht on, ka ekspositsioon on tasemel – igasugu välisturistidele soovitan soojalt.

Pildigalerii jalutuskäigust looduses ümber mõisa on [L] siin.

Owl’s Opinions

Sellenimeline on tänasest [L] Kaku ingliskeelne ajaveeb – see saab Joraga võrreldes olema rohkem tehnoloogia ja hariduse, kuid ka võrgueetika jms tõsisemate küsimuste poole pööratud. Kreisid killud ja muu sihuke jääb maakeelse Jora pärusmaaks. 🙂

Konkreetselt tuli mingi blog tekitada ühe projekti raames, kuid kõigi eelduste kohaselt tuleb nagunii hakata sügisel [L] TLÜ [L] IMKE magistriprogrammi raames inglise keeles õpetama – siis on ajaveebist juba rohkem abi.