Hambapastat?

Kiisu käis Nõmme turul. Keset turgu müüs kamp vene nolke koti seest Blend-a-Medi hambapastat, 12 krooni laks (Säästukas just vaatasime, hind oli 19.50) – suht selgelt olid need rabatud mõnest laastatud poest. Politsei oli vihje eest tänulik ja lubas asja uurida – kahju, et ei olnud fotokat käepärast. Nagu mujalt kuulda, on akendelt võetud DNA-proovide alusel saadud kätte üsna mitu selli, kel lisaks värskele sigatsemisele veel nii mõnigi seni lahendamata kuritöö hinge peal. Mida enam inimesed aktiivselt kaasa löövad ja politseid uurimisel aitavad, seda vähem sedasorti kaabakaid meile tulevikus koormaks jääb.

Laupäeval linnas

Üks hea tuttav inimene palus tänaseks appi tulla ühele kesklinnas toimuvale jumalateenistusele tõlkima – neil olevat Aafrikast tähtis külaline. Pole küll varem avalikku suulist tõlget teinud, aga ei tahtnud ära ka öelda.

Südalinna minnes jätsin auto Kristiine parklasse ja jalutasin kogu põhilahinguväljast mööda. Masendav pilt küll, ehkki päike säras ja enamik tolguseid ilmselt polnud veel kokku tulnud. Omamoodi kurja tüngana võiks muide tõlgendada asjaolu, et vene pätid on sisse peksnud ka nende suure sõbra linnapea residentsi aknad…

Jõudsin kohale. Muidu üsna tüüpiline karismaatilise koguduse koosolek, aga mis tegi asja eriliseks – kohal oli tegelikult kaks väikest kogudust ning teenistus toimus paralleelselt eesti ja vene keeles. Ning vene pastor palus avalikult eesti rahva käest vabandust toimunu pärast (ja eestlasest kolleeg vastas omakorda vabandusega kohatise ülekohtuselt halva suhtumise pärast – mis on isegi ehk õige). Arvestades väljas toimuvat tramburaid tuleks seda väga mehiseks käitumiseks pidada. Ka muusikat tegev kitarriga vene tüdruk laulis kordamööda mõlemas keeles. Ilmselt on kirikuinimesed mõnes mõttes ikka teistmoodi küll.

Tõlkimine läks enam-vähem (esimese korra kohta), külla tulnud mustanahaline onu oli pealegi hea kõnemees ning vägeva häälega laulja. Nii et päris hea kogemus, et mitte kõiki siinseid venelasi linnas möllavate kaabakatega samasse patta panna.

Paraku tuleb üsna suure osa puhul seda ilmselt endiselt teha – juba tagasi Kristiine poole jalutades tuli vastu mitu kampa, kes oleks nagu “Tulnuka” filmist välja karanud (rullis nokad, plärud hambus, sülitavad maha – ühesõnaga IQ < 45 tüübid). Ilmselt tuleb ka täna öösel politseil veel tegemist. Kuid nagu raadiouudised teatasid, on juba 41 matsi ametlikult arreteeritud, kinni on pandud ka kolm pazoori peameest – loodetavasti saavad oma kümmekond aastat kätte (5 avaliku korra raske rikkumise eest pluss veel eriti suures ulatuses varalise kahju tekitamine). Siis võiks kahe-kolme aasta pärast amnestia teha ja kutid jalaga tagumikku andes üle Narva silla tagasi koju kupatada (eluaegse sisenemiskeeluga).

Positiivse stsenaariumi korral jääks siinmail sihukesi troppe edaspidi tublisti vähemaks – kõige kurjemad ja lollimad lasevad jalga ning ülejäänutele jõuab kohale, et nad ikka välismaal elavad ning peavad kohalikke tavasid ja keelt austama. Plussiks on ka see, et Keskerakond marginaliseerub sel juhul täielikult.

Veel üks mõte

Hiljutise nädala jooksul Joensuu ülikoolis kohtusin mitmete välismaalastega, kes sealkandis õpivad ja/või töötavad. Tšehhimaalt pärit roma (keda meil vanamoodi mustlasteks kutsutakse) noormees, kes hiljuti kohaliku tüdrukuga abiellus, rääkis kenasti soome keelt (ise oma keeleoskust põhjendamatult häbenedes). Isegi tumedanahalised vahetusüliõpilastest tüdrukud proovisid oma oskusi võõra keele kallal.

Hirmus ahistamine, kaebame Euroopa inimõiguste kohtusse. Ja kindluse mõttes peksame vitriinid sisse, sööme kommid ära ja paneme kioski põlema.

Lahtiste uste öö

Tjah, huvitav – kas 1940. aasta “revolutsioon” oli midagi sarnast…?

Konkreetselt huvitaks kaks asja:
* kui suur osa sellest loomakarjast olid piiri tagant kohale sõitnud (ja omakorda, kui suur osa neist olid “organite” poolt lähetatud)
* kui suurel osal neist oli olemas kodakondsus

Ise pakuks, et “eliit” pärines teiselt poolt piiri (ning põhitegijatel olid auastmed naaberriigi välisluures) ja et põhiosas polnud teps mitte kodanikega tegemist. Nende viimaste puhul peaks olema edasine asjade käik selge – elamisluba ära, 48 tundi pakkimiseks ja aidaa rongi peale. Pluss muidugi edaspidine sisenemiskeeld. Kaua võib!

Vähemalt on nüüd ebajumal maha võetud ja ära viidud. Seda oleks pidanud ammu tegema, siis oleks ehk mõned aknad terveks ja asjad põletamata jäänud. Aga kui nüüd asju natuke targemini ajama hakata, siis on ehk lootust natuke paremale tulevikule.

Ja üks asi veel – ilmselt keerasid tegijad üksjagu käkki idanaabri Euroopa-poliitikale. Vähemalt prantslased peaksid neid videosid vaadates küll olukorda mõistma, arvestades suht hiljuti nende maal toimunud samasuguseid asju. Loodetavasti oskavad meie võimud prantslaste kombel sama konkreetselt käituda, kui olukord nõuab. Vähemalt ei tohiks ühelgi kainelt mõtleval inimesel enam tekkida luulu “vaese vähemusrahvuse ahistamise” teemadel.

Aga täna on ilmselt paljudel kohalikel arukatel venelastel oma rahvuskaaslaste pärast häbi. Kahjuks leidsid kinnitust kõige halvemad rahvuslikud stereotüübid.