Joensuu-nädala lõpetus

Nädal läks täitsa kiiresti. Tegelikult kulus täitsa ära – kolm loengut ning paar muud üritust oli piisavalt väike koormus, et pikast hullust rabelemisest natuke puhata.

Reedel käisin kohalike eripedagoogide magistriseminari kuulamas. Mõne uue mõtte HEVI kursuse jaoks sain, aga muidu oli tiba liiga teine valdkond. Õhtuks kutsusid kohalikud eripedagoogid restorani, täitsa mõnus jutuõhtu oli. Laupäeval kirjutasin kodus loenguid, puhkasin ja käisin jõe ääres spordiväljakul tonfadega vehkimas (õnneks oli seal üks kena kuur, mis pilkude eest varjas).

Pühapäeva õhtupoolikuks kutsus üks kolleeg enda poole külla. Hästi vahva koht äärelinnas – siinmail suudab tavaline kraadiõppuritest abielupaar endale mitte kuigi tapva laenu abil ilusa eramaja soetada. Lisaks soomlastele oli kohal ka paar tõmmunahalist informaatikatudengit Keeniast – patrasime seal siis läbisegi soome ja inglise keeles. Aga tore õhtu oli, vahepeal sai üle hulga aja ka klaverit näppida. Hämaras autoga kodu poole veeredes ootas maja ees üllatus – keset muruplatsi istus üks väga kõrvaline isik. Sõi rohtu ja ei teinud eriti väljagi. Jänes sindrinahk – täitsa ehtne halljänes, mitte küülik – ja täitsa keset linna!

Täna hommikul külastasin Tehnoparki ja kohtusin teadur Matti Tedrega (eesti juurtega mees; teda teadsin juba varasemast külaskäigust siiakanti), kes paari väga huvitavat laborit tutvustas. Esmalt on siin just sihuke kasutatavuse uurimise labor, mida Hans ilmselt meile TLÜ-sse tahaks tekitada. Näiteks saab spetsiaalse arvuti ja tarkvara abil uurida inimese pilgu liikumist arvutiekraanil ja sellest igasugu põnevaid järeldusi teha. Optikalabor, kus erinevat liiki valgust ja värve uuriti, oli ka lahe. Uskumatu, kuidas võib valguse abil inimese värvitaju muuta…

Ja viimaks siis viimane loeng Joensuus, seekord ingliskeelsena. Audikas oli võrreldes varasematega üsna täis, suur osa kuulajaist olid üsna eksootilise väljanägemisega (sealhulgas ka eile kohatud tüdrukud). Aga tundub, et jutt läks päris hästi peale. Igatahes nii Matti kui ka eripeda tüdrukud leidsid, et mõtteainet tuli küllaga – mis tegelikult jutu eesmärk oligi.

Täna õhtupoolikul pean Tampere seminari ette valmistama ja neljapäevaseid loenguid mõtlema, homme on ees pikem sõit Tamperesse ning ülehomme sealne seminar. Koju peaks jõudma öösel vastu neljapäeva.