Laupäeval linnas

Üks hea tuttav inimene palus tänaseks appi tulla ühele kesklinnas toimuvale jumalateenistusele tõlkima – neil olevat Aafrikast tähtis külaline. Pole küll varem avalikku suulist tõlget teinud, aga ei tahtnud ära ka öelda.

Südalinna minnes jätsin auto Kristiine parklasse ja jalutasin kogu põhilahinguväljast mööda. Masendav pilt küll, ehkki päike säras ja enamik tolguseid ilmselt polnud veel kokku tulnud. Omamoodi kurja tüngana võiks muide tõlgendada asjaolu, et vene pätid on sisse peksnud ka nende suure sõbra linnapea residentsi aknad…

Jõudsin kohale. Muidu üsna tüüpiline karismaatilise koguduse koosolek, aga mis tegi asja eriliseks – kohal oli tegelikult kaks väikest kogudust ning teenistus toimus paralleelselt eesti ja vene keeles. Ning vene pastor palus avalikult eesti rahva käest vabandust toimunu pärast (ja eestlasest kolleeg vastas omakorda vabandusega kohatise ülekohtuselt halva suhtumise pärast – mis on isegi ehk õige). Arvestades väljas toimuvat tramburaid tuleks seda väga mehiseks käitumiseks pidada. Ka muusikat tegev kitarriga vene tüdruk laulis kordamööda mõlemas keeles. Ilmselt on kirikuinimesed mõnes mõttes ikka teistmoodi küll.

Tõlkimine läks enam-vähem (esimese korra kohta), külla tulnud mustanahaline onu oli pealegi hea kõnemees ning vägeva häälega laulja. Nii et päris hea kogemus, et mitte kõiki siinseid venelasi linnas möllavate kaabakatega samasse patta panna.

Paraku tuleb üsna suure osa puhul seda ilmselt endiselt teha – juba tagasi Kristiine poole jalutades tuli vastu mitu kampa, kes oleks nagu “Tulnuka” filmist välja karanud (rullis nokad, plärud hambus, sülitavad maha – ühesõnaga IQ < 45 tüübid). Ilmselt tuleb ka täna öösel politseil veel tegemist. Kuid nagu raadiouudised teatasid, on juba 41 matsi ametlikult arreteeritud, kinni on pandud ka kolm pazoori peameest – loodetavasti saavad oma kümmekond aastat kätte (5 avaliku korra raske rikkumise eest pluss veel eriti suures ulatuses varalise kahju tekitamine). Siis võiks kahe-kolme aasta pärast amnestia teha ja kutid jalaga tagumikku andes üle Narva silla tagasi koju kupatada (eluaegse sisenemiskeeluga).

Positiivse stsenaariumi korral jääks siinmail sihukesi troppe edaspidi tublisti vähemaks – kõige kurjemad ja lollimad lasevad jalga ning ülejäänutele jõuab kohale, et nad ikka välismaal elavad ning peavad kohalikke tavasid ja keelt austama. Plussiks on ka see, et Keskerakond marginaliseerub sel juhul täielikult.