Crux ja Exit Haapsalus

Raadiost reklaamiti nende kahe bändi kolme kontserti. Eesti kristliku roki üks põhitegijaid [L] Crux oli ammu tuttav (eriti vägev oli nende kunagine kontsert koos Reverend B-ga), Exit jäi kõrva möödunudsuvisel Lootuse festivalil. Reedel Pärnusse ei jõudnud, Viimsi kontsert langes kokku klassiõe juubeliga – jäi üle täna Haapsallu sõita.  Harkujärvel tavapärased meditatsioonid mängitud, lasi Kakk seekord poole missa pealt jalga (eelneval kokkuleppel muidugi) ja lendas Haapsalu poole.  Kuna tee oli remondis ja Haapsalu kultuurikeskus takkapihta, jõudis Kakk kontserdile alles Cruxi poole esinemise pealt.

Aga see osa, mida kuulda õnnestus, jättis hea mulje. Tasemel live, korralik heli, head laulud nii muusika kui sõnade poolelt. Peaks endale paar nende plaati soetama (seni on raadiost kuulatud) – oleks ka kohapealt võinud osta, aga nagu kiuste polnud piisavalt sularaha kaasas.

Soomlaste [L] Exitil aga osutus olema Haapsaluga hoopis huvitav suhe. Nimelt käisid nad siin noorte poistena mängimas 1990. aasta suvel, tulles veel tollasesse NLi ja nähes kogu nõukareaalsust piirikontrollist padutsensuurini. Nüüd olid tollased kutid juba kohati hallisegustena 20 aastat hiljem samas tagasi. Ja trummipulkadest, mille soome trummar siin ühele noorele jumbule kinkis, olevat arenema hakanud toosama Eesti poiste punt, kellega koos täna laval oldi.

Aga Exit on huvitav bänd. Rokkbändina küllaltki suur (solist, kaks võrdselt head kitarristi, kaks klahvimängijat, bass ja trummid), väga hea vokaaliga (kõik peale trummari laulsid ning neist neli ka solistina), veidi ebasoomlaslikult mažoorse helikeelega (võib-olla ehk Pave Maijanen, Miljoonasade ja Dingo läheksid samasse ooperisse) ja samas heas mõttes  üdini soomlaslikud.  Kiriku poole pealt on nad kirju seltskond eri konfessioonidest ning näib, et inimestena elukogenud ja humoorikad tüübid.  Võib-olla suudab just sedasorti punt panna eestlast märksa edukamalt vaimulikel teemadel mõtlema kui erinevad otseselt kiriklikud üritused.

Aga kontsert oli kokkuvõttes väga asjalik – hea muusika, normaalne saund, saal häälekalt kaasaelavat publikut täis. Pluss veel see midagi, mida tavalistel kontsertidel ei kohta. Sedalaadi asju võiks rohkemgi olla.

Exit Haapsalu laval

P.S. [L] Pekka Simojoki oli siiani Kakule tuntud kui mitmete ebasoomlaslikult mažoorsete ja helgete gospellugude autor, mida on kuuldud eri esitustes ja ka ise mängitud. Alles täna selgus, et sellenimeline härra on Exiti frontman… Nii et nüüd sai selgeks, kust bändi hea repertuaar tuleb. Ja kõigele lisaks on sellil sindrima uhke rokihääl ka veel.

Egiptuse nuhtlus

Just näitas TV uudistes sürri pilti – Kreekas voolas üle maantee ojadena konni. Mis sellise müstilise rände põhjustas, ei osata täpselt öelda. Igatahes sõitis kolm masinat kraavi, enne kui vastav maanteelõik kinni pandi.

Nojah, arvestades Euroopa rahanduse süüdimatut pangelaskmist polegi imestada, kui järgmisena tulevad parmud ja rohutirtsud…

Ettevaatust, ninjad!

Lõbus lugu Slashdotist – kolm Sydney tänavapätti otsustasid ühte kutti kimbutada, aga valisid väga vale koha – ninjutsukooli esise tänava. Lärmi peale tuli majast välja suur hulk pahaseid, musta riietatud selle… 😀

Tulevad meelde enda kunagised trennikaaslased TTÜ karateklubist, kel oli ühes omaaegses kuumas ajaviitekohas tekkinud kah intsident ühe hirmsasti kaklema kippunud tölliga. Viimaks võeti rusikakangelane kinni, topiti autosse, sõideti linnapiirilt veidi kaugemale ja lasti seal lahti. Keegi viga ei saanud ning töll sai loodetavasti väikese jalutuskäigu järel linna jõudes kaineks ja võttis aru pähe.

ITK 10

Täna jõudis siis ITK-s aastapäevanädal õige sünnipäevaga lõpule.  Seoses sellega tuli OpenSimis virtuaalne minikonverents korraldada.

Saundi korraldamine läks liiga kiireks ja üritus tuli tekstipõhiselt teha. Portugali kolleegid jäid ilma mingi teateta lihtsalt tulemata. Rahvast oli üldse vähem kui loodetud.

Aga teisalt tulid kolm virtuaalset seminariettekannet (neist kaks korrektsete slaidiesitlustega, mida virtuaalsele seinale näidati) täitsa asjalikud välja ja kutsusid kaasa mõtlema. Eelmise aasta personalikoolituse naljakate nimedega tegelastest (Werner Röha, Hele Triip, Maia Smokk jt) tulid mitmed taas välja ja isegi tänaseks päriselus Poola kolinud Aita-Leida Kuusepuu oli kohal.  Diplomand Niina, kes lähiajal simulaatori teemal oma tööd kaitsma hakkab, oli tubli ja aitas kõvasti kaasa.

Seminar virtuaalses ITK-s

Seminariettekanne virtuaalmaailmas

Ning kõige lahedam oli ürituse lõpp, kui seltskond palliplatsile maandus ja virtuaalse palliga jalgpalli mängis. Lõpuks ajas arhitekt Edward endale  riiete asemel jalgpalli selga (proovige seda reaalelus!) ning nägi välja nagu  Telepoisi ja Baruto ristand… Kino kui palju. 🙂  Mis aga peamine – näib, et hea orgunni korral saab sedalaadi üritusi meie virtuaalses ITK-s juba täiesti korraldada.

Jalka, jee!
Virtuaalne jalgpall ja pall-Edward

Kogu see tsirkus aga väsitas nii kapitaalselt ära, et ametlik sünnipäevaaktus ja pärastine vastuvõtt jäid külastamata. Selle asemel tuli kolm tundi kodus horisontaalis ja norinaga. Peole jõuab teinekord ka.

Laulud tähtedega 2010

Kokkuvõttes oli jällegi mitu nädalavahetust lahedat vaatamist. Seekord oli seltskond vaat et kirjumgi kui eelmisel korral – mitu algusest peale kõva lauljat, paar sarja kestel märgatavalt arenenud tegelast ja siis need teised ka.

Algusest peale oli selge, et Artur ja Tauri laulda oskavad. Margus oli üks neist arenevatest sellidest, aga tema finaali jõudmine oli mõnevõrra üllatus. Samas oli tema trumbiks parim laulupartner saates ja oskuslik lauluvalik. Tänane finaal näitas mõlemal osapoolel mõnevõrra väsimuse märke, parimad esitused jäid kummalgi varasemasse aega – samas oli mõlema paari viimane laul väga mõnus esitus. Võit läks õigesse kohta, ehkki sümpaatsed olid mõlemad.

Saatesarja põhitegijad olid kaks finaali naispoolt, eriti aga Tanja. Lenna ülesanne oli veidi lihtsam, pidi lihtsalt ise väga hästi laulma – Tanjal oli ilmselt õpetamist kõvasti enam, kuid ta näitas end lisaks heale õpetajale ka tõelise lavatähena.  Oma mitteprofist paarilist toetasid tublisti ka Birgit ja Uku, kuid neil olid selgelt nõrgemad partnerid.

Mõned meeldejäävamad esitused kogu sarjas:

* Suur osa Marguse ja Tanja repertuaarist – “Tsirkus”, “In the Arms of an Angel”, “Kus kulgeb kuu”, “Kiss”, “New York, New York”. Puhtsubjektiivselt aga sai lemmikuks U2 “With or Without You” – sellist kummituslikku lugu sellise pinge ja särtsuga järele teha pole väike saavutus (lisapunkt muidugi saatebändile ja Toomas Vanema eBow-kitarrile).

* Võitjapaari “You Are So Beautiful” ja “Anarchy in the UK” – kaks ülimalt vastandlikku  lugu esitatuna võrdselt tipptasemel. “Stopp! Stopp! Nii see ei käi, tibu – ma näitan, kuidas see käib”… Johhaidii. 🙂

* Tauri ja Merlyni “Felicita” ja “Tuulevaiksel ööl”. Itaalia hõbekõri Al Banot järele laulda on tubli tulemus. Ja peab ütlema, et “Tuulevaiksel ööl” oli senikuuldud lauludest küll Merlyn Uusküla parimaid esitusi (Taurist rääkimata).

* Sveni ja Birgiti “Mässajate laul”. Kahju, et grupivend Sveni lavanärv natuke alt vedas. Aga see kontrastne lauluseade oli üliuhke ja vääriks kindlasti stuudiojäädvustust.

Saatesarja miinuspool oli taas kord täiesti mõõdutundetu reklaam. Nojah, lähiajal on plaanis Ekspress Hotline’i (“Süüdi, kes on süüdi…”), Lincona põrandakeskuse ja tolle totaka kosmeetikapoe, kelle reklaamiga [L] TV3 veebis olevaid lauluvideoid vahepeal solgiti, teenuste kasutamist  aktiivselt vältida (Kaku puhul töötab sihuke reklaam – ilmselt vanaisa mõjude tõttu – risti vastupidiselt).

Back in the saddle

Eespoolkirjeldatud maandumine õla peale osutus siiski suuremaks jamaks kui algul arvatud – tulemuseks oli üle kuuajane trennipaus. Viimaks tänu ühe arstist sõbra (aitähh!)  nõuannetele ja rohtudele läks asi siiski niikaugele, et võis uuesti liigutama hakata.

Tänane sõit – tavaline Hüüru ring pluss poolteist metsaringi (Nõmme-Laagri terviseraja Laagri-poolne osa, ca 8 km), kokku 32,7 km.  Pausi arvestades polnud paha, aga vormilangus oli tunda küll – seal, kus varem sai viimase käiguga sõidetud, tuli nüüd eelviimasega minna.

Trennivarustus sai veidi aja eest mõnusa täienduse musamasina näol. Kakk pole tänapäevaseid pulkpleiereid varem kasutanud, ehkki mõlemal jupil on oma ai-pood juba ammu olemas.  Korra sai enda Nokia E71 moblat proovitud – mängis küll kenasti, aga hakkas oma signaaliga pulsikella segama. Nüüd siis sai ringi vaadatud ja soetatud [L] 4GB Sansa Clip. Vanade aegade meenutusena Klickist (ehk endisest K-salongist). Kaku jaoks täiesti piisav maht, FM-raadio, probleemivaba ühildumine Linuxiga (Rhythmbox)  ja mis peamine – vaba Ogg Vorbise vormingu toetus.  Apple’i lollakaid pidureid (DRM) pole ka peal ning maksab üle poole vähem kui võrreldavad I-jupid.  Tutkit, õunamehed!

Trennitegemise playlist sai üsna kirju. Täiesti suvalises järjekorras:

* Clannad
* Maire (Moya) Brennan
* Michael W. Smith
* Bruce Springsteen
* Petra
* Queen
* Mr Lawrence
* Eden’s Bridge
* Peter Gabriel
* Timo Lige
* …

Musaga sõita oli hoopis lõbusam. Tõsi, millalgi peaks vaatama mingid kõvemini kõrva istuvad klapid, Sansaga kaasa tulnud lasid tublisti tuulevuhinat läbi. Aga sellega pole kiiret.

Järgmisel nädalal peaks  katsuma ka suurema ratta maalt ära tuua.

Aastapäevanädal

ITK 10. aastapäev on ametlikult ülehomme, aga üritusi jätkus juba terveks lõppenud nädalaks.

* Esmaspäeval näitasid robootikud rahvale oma imeriistu ja prof. Maarja Kruusmaa TTÜst pidas vahva loengu robootika teemal.  Paraku oli rahvast registreerunud väga nadilt ja saal oli teenimatult hõre. Õnneks vähemalt vaadati nettipidi päris mitmest kohast.

* Teisipäeval tuli külla pahavaraguru (s.t. ikka heade poiste poole pealt) Mikko Hyppönen F-Secure’ist. Seekord tal seda lahedat kleepekat enam läpaka peal polnud (Because there is no patch for stupidity), aga jutt oli endiselt asjalik. OK, ausalt öeldes siinkirjutaja jaoks midagi päris uut polnud, aga tavakasutajatele oli see väga hea ja mõtlemapanev ettekanne. Kuna sellele päevale tuli kõvasti reklaami, siis oli ka rahvast piisavalt.

* Kolmapäeval tehti sporti (tšekiprinteriheide ja muud erialased viisid) ja müüdi vanakraami. Olevat olnud lahe päev, aga paraku pidi Kakk samal ajal Tartus TTA-s [L] EVIMÜ eksamit vastu võtma ja jäi sellest ilma.

* Neljapäeval oli kavas häkkeripäev. Algne mõte oli teha vaba tarkvara töötuba koos Mozilla-mehe Otto de Voogdi loenguga, aga kuna algselt registreerus üks (1) inimene, siis tuli asi ringi mängida loengute peale – kuna kogu lugu läks ka võrku, siis oli loota, et ka tühja saali korral vähemalt keegi netist vaatab. Õnneks aga oli saalis ligi 30 inimest ja veebist vaadati multimeediaspets Marko kinnitusel päris tihedalt.  Ettekannetes rääkis siinkirjutaja häkkeri mõtteviisist, Laur Mõtus Estobuntust, Antti “Anttix” Andreimann programmeerija valikutest (oma tavalises mölarohkes ja provokatiivses stiilis 🙂 ) ja viimaks Otto de Voogd Firefoxist ja avatud veebist. Kaku loenguslaidid leiab, nagu ikka, [L] SlideShare’ist. Lisaks loengutele panime ka Linuxi ja Microsofti kasutajarühmade (LUG ja MUG) esindajad süsteeme installima – seekord siis vastastikku, Linuxi-mehed Windowsi ja vastupidi. Paraku olid kasutada olnud masinad natuke lahjad ja seetõttu jäi parim tulemus saavutamata (võitis nagunii sport 🙂 ).

* Reedel oli ITK pidu tudengibaari ja bändiga. Baari oli ennegi tehtud, see on tervitatav võimalus “seinad maha võtta”  ning rektori ja õppejõududega õllepurgi taga võrdsel tasemel pula ajada. Seekord oli aga juures ka oma maja bänd nimega “Syntax” – repertuaar jäi lühikeseks ja tuli seetõttu kordamisele, kuid laiv  oli koolibändi kohta vägagi korralik. Kristelil on omapärane hääl ja poisid taustal mängisid täitsa tipp-topp.  Rihanna  kaver (täpsemalt oli tegu Vanilla Sky kaveri kaveriga) “Umbrella” oli väga hea, Cranberriese “Zombie”  oli ka OK (kogu esinemise avanootidest peale tekkis just selle bändiga paralleel). Lady Gaga “Poker Face” istus natuke kahe tooli vahele – ei olnud originaali kaver ega ka mitte tõsine punkteisend. Aga siis tuli lavale Anttix – esmalt koos Kristeliga Singer Vingeri “Massikommunikatsioon” (millest tehti “WiFi-kommunikatsioon”, kuna ITK WiFi kvaliteet jätab kohati kõvasti soovida) ja siis “Kasevete aeg”, millest Anttixile tüüpilise kiiksuga sai “Kärsaleotusaeg”.  Marko tehtud video (arvestades olusid on nii pilt kui heli üllatavalt hea) leiab juba [L] Tuubist.

Ülehomme tuleb veel ametlik aastapäev pluss tunniajane mini-virtuaalkonverents meie OpenSim-maailmas.  Loodetavasti peab tehnika vastu…

Kas mängivad lolli või…?

See küsimus kerkis keelele, kui BSA-nimeline kunstirühmitus [L] oma järjekordse umbl^H^H^H^Havangardistliku luuletuse avaldas. Kaua võib…?

Igaks juhuks selgitav märkus: Kakk pole 2000. aasta sügisest saadik oma tarkvara eest maksnud. Täiesti legaalselt (Linux, OO.o, Firefox etc) – kuid BSA metoodika järgi on tegu selge “piraatlusega”.

Muide, [L] Äripäevas on grupivend Valdur asjale pihta saanud (ehkki ta väljendub kaugelt liiga diplomaatiliselt – BSA statistika kvaliteedis on alust kahelda küllaga).

Ekskurss minevikku: tasuta tarkvara raamat

Vaatasin, et omal ajal (2006 – sellest on ka Joras juttu tehtud) õpetliku juhtumi tekitanud hr. Argo Siegeri raamat “Tasuta tarkvara” [L] on endiselt müügis (ja endiselt  absurdse hinnaga – selle raha eest saab Krisost või Amazonist palju tõsisemaid asju). Meeldetuletuseks: see oli lugu, kus kommertskujul müüdavasse raamatusse pandi ilma luba küsimata Kaku GNU FDL litsentsiga loengutekstid (tõele au andes, teine pool raamatut ei olnud Kaku kirjutatud). Saime siis kokkuleppele, et raamat avaldati veebis täiskujul (alternatiiv oleks olnud kurjaks minna).

Praegu huvi pärast üle vaadates oli taas raamatu täistekst  asendatud lühikokkuvõttega (müüdaval versioonil on aastaarvuks 2008 – ilmselt on materjali siis natuke muudetud. Ent Kaku teksti on alguse osas senimaani kõvasti), nii et kokkuleppest pole kinni peetud. See materjal on juba üsna vananenud ning seepärast vana asja üles kaevama hakata ei viitsi, kuid  muidugi süvendab selline teguviis veelgi arvamust, et tegu ei ole tõsiseltvõetavate tegijatega. Seega sellest kirjastusest (ega ka Ten-Teamist, kus autor nüüdseks töötab) Kakk midagi ei telli ja üritab jõudumööda hoolitseda ka selle eest, et teised lähikondlased seda ei teeks. Kuna aga raamatu  litsents sai pandud omal ajal kokkuleppe järgi GNU FDL peale, siis olgu veel kord mainitud, et  raamat on oma algses versioonis [L] saadaval ka siit.  Raamatu esimese poole moodustavad loengutekstid saab [L] Kaku Akadeemia arhiivist.