2.06.2006 arhiiv

Ubuntu 6.06 LTS

02.06.2006

Sai siis ka kohe eile öösel läpaka süsteem ära uuendatud.

Nüüd nimetatakse siis Ubuntu viimast versiooni viisakamalt LTS ehk Long Time Support – uuendusi lubatakse tervelt 3 aastaks töölauasüsteemidele ja 5 aastat serverile (seega täitsa võrreldav RHEL ja CentOSega). Senine koodnimi Dapper Drake on ametlikust nimest välja jäänud – huvitav, kas seetõttu, et mingid vennad tuvastasid sel suht veidra allteksti – nimelt tähendavat “dapper” mingis kontekstis sellist teistmoodi meesterahvast. Nii et “dapper drake” = “omasooihar isapart”… 😛 Aga mine võta kinni, kuidas sellega tegelikult on.

Otsustasin proovida “jooksu pealt” süsteemiuuendust, s.t. mitte täiesti üle installida. Asendasin konfifailides “breezy” “dapper”-iga ja lasin apt-get‘i käima. Võttis aega, kuid install toimus… täiesti veatult. Uus süsteem tuli üles ning nägi tõeliselt kena välja – GNOME’i tegijad on taas tubli sammu edasi teinud. OO.o on tublisti kiirem kui eelmises versioonis. Ühesõnaga, priima süsteem.

Hommikul tööle tulles selgus siiski üks probleem – heli ei töötanud. Väike otsimine veebis viitas kerneli probleemile – GRUB soostus arvutit käivitama vaid vana versiooni kerneliga, ehkki ka uus oli paigaldatud, ning ju siis saundi koha peal mingi vastuolu tekkis. Tuli uus kernel GRUB’ile jõuga selgeks teha. Selleks tuleb avada mingis redaktoris fail /boot/grub/menu.lst (adminiõigustes, muidu ei saa muuta), leida seal käivitatavate kernelite loetelu (peale rida “End of default options”):

title Ubuntu, kernel 2.6.12-10-386
root (hd0,2)
kernel /boot/vmlinuz-2.6.12-10-386 root=/dev/sda3 ro quiet splash
initrd /boot/initrd.img-2.6.12-10-386
savedefault
boot

Selle ETTE tuleks kirjutada siis uue kerneli jaoks selline jupp:

title Ubuntu, kernel 2.6.15-23-686
root (hd0,2)
kernel /boot/vmlinuz-2.6.15-23-686 root=/dev/sda3 ro quiet splash
initrd /boot/initrd.img-2.6.15-23-686
savedefault
boot

NB! savedefault-klausel tuleks tõsta vana kerneli juurest uue juurde. Ka tuleb kerneli versioon valida vastavalt arvuti tüübile (Kaku Centrino-põhine T43 saab hakkama ka 686-klassi kerneliga).

Peale seda käivitus kõik nagu õlitatult ja musa hakkas klappidest tulema.

Kui saundijama kõrvale jätta (võimalik, et see probleem kõikjal üldse ei esine), on tegu viimase peal distroga. Kakk on igatahes rahul.