“AI genereeritud sisu võib sisaldada vigu”

Kasutasin paar viimast aastat Google Finance’i lihtsama aktsiainfo kiireks kättesaamiseks. Seal oli võimalik ka kümmekond aktsiat veebilehitseja eri sakkides avada ja nii saada täiesti korralik lihtne börsimonitor (ja see töötas ka ilma Google’isse sisse logimata). Suur osa Google’i kraamist on täiega ära sitastatud (ingl. k. enshittified), aga GF koos otsimootoriga olid veel täiesti asjalikud teenused.

Täna üllatas GF aga paari tunni jooksul sellega, et andis nimeserveri vea ning leht oli kättesaamatu. Mõtlesin veel, et näe, isegi suurtel juhtub… Aga õhtuks oli varasem kiire ja mõistlik teenus asendunud mingisuguse amatöörliku tööplönniga. Umbes nagu oleks mõni kolmemehest tudeng  seal vaibkoodimas käinud.

Kõige krooniks oli allservas kuvatud lause, mis sai selle postituse pealkirjaks. Halloo!!! GF kasutajad liigutavad reaalset raha – see ei ole koht, kus tehisaru lollusi naljaga pooleks saab võtta. Google’il on muidugi nii pappi kui advokaate lademes, tehisplära tõttu enda raha kaotanud  suvaline Joe neid tõenäoliselt ei morjenda. Mainekahju oleks ehk tõsisem argument.

Nüüd peab siis hakkama alternatiivlahendusi otsima (Yahoo Finance on kohmakas ja Linuxi veebilehitsejates hirmuimane). Kui see on nüüd tõesti Google’i teenuste järgmine arenguaste, siis meenutab see…. Ma ei tea, näiteks Sarumani “Sõrmuste isandas”. Alguses oli võimas ja hea, siis keeras kurjaks, ent oli mõnda aega ikka võimas. Ja lõpetas väga haledalt.

Eks nüüd ootame, millal ka otsimootor ära solgitakse (tegelikult on seda juba tehtud ka, aga vähemalt kasutajaliides ei ole esialgu veel lolliks läinud). Lõpetuseks tuleb seda võtta ka hea õppetunnina: mitte ükski suurfirma veebiteenus ei ole usaldusväärselt jätkusuutlik – tuleb kasutada selgelt vaba litsentsiga asju ning soovitavalt selliseid, mida saab endale ise paigaldada.

Google üllatab

Seni oli ju avalik saladus, et Google’i otsing näitas Hiinas hoopis teisi asju kui vabas maailmas. Asjale oli antud ilus põhjendus “täidame kohalikke seadusi”, tegelikult oli aga selgelt eelistatud (võimalikku) suurt raha enda paljupromotud lipukirja “Don’t be evil” järgimisele. Tulemuseks oli aga üsna selge halb publicity.

Nüüd aga läksid hiinlased jultunuks ja kräkkisid nende süsteemidesse sisse, jahtides dissidentide isikuandmeid ja muud huvitavat. See ajas ilmselt aga guuglimeeste kopsiku täis – vähemalt Google’i enda blogi järgi on nüüd kavas kogu tsensuur aknast välja visata ning õhus on ähvardus üldse Hiinast jalga lasta.  Globaalses mõttes oleks kindlasti selgelt õhku puhastav samm – enam selgemalt ei saa maailmapoliitikas ühele suurele riigile “minge ja arenege natuke” vist öelda. Ehk julgevad edaspidi ka teised riigid eelistada sirgeselgsust ebamäärasele rahalootusele (vaadates kasvõi teatava toru ehitamist).

Vt ka

* Google blog

* Slashdot

* LWN

* Jonathan Zittrain