Kaks veebilehitsejat

Viimati sai läpakas XP käima tõmmatud kevadel Joensuus, kui üritasin kuidagimoodi sealse võõrastemaja WiFit tööle saada. Homme on plaanis IMKE [L] Open Source Management kursusega [L] Subversioni näppida ja selleks proovisin ära ka TortoiseSVNi nimelise Windowsi kliendi, seega käivitasin üle pika aja ka MS-i loomingu.

Muidugi hulk asju (antiviirus jne) olid aegunud, 3-4 restarti tuli kohe alguses teha. Aga kõige kõnekam oli veebilehitsejate uuendamine. Esmalt Firefox – uuendamise lihtsus jääb küll alla Ubuntu apt-get upgrade’ile, kuid paki allalaadimine ja käivitamine oli üsna no-brainer. Asjassepuutumatuid programme ei käivitatud ja lolle küsimusi ei küsitud.

Siis pakkus Windowsi üldine uuendamine ka Internet Explorer 7.0 paigaldamist. Kuna varem polnud seda nägema juhtunud, siis OK, proovime. Esmalt kontrolliti eraldi proge abil (WGA) minu Windowsi “ehtsust” (loe: mittepira-päritolu), siis küsiti mitu asja stiilis “Jätkamiseks pead lubama enda püksid rebadele tõmmata, porgandi tagumikku pista ning end köie otsas ümber Raekoja platsi talutada. Kas nõustud (J/e)?”, kontrolliti veel kord legaalsust… Viimaks venitati uus IE kohale, paigaldamine kestis kõvasti kauem kui Firefoxil.

Tõsi, esmamulje IE7-st oli senistest sama seeria toodetest vist kõige positiivsem. Kokkuvõttes aga oli jube hea meel, kui TortoiseSVN üle vaadatud sai ja masinale võis uuesti restardi teha ning Ubuntu üles buutida. Home, sweet home.

Kirik või korporatsioon?

Eespool “Jesus Campi” arutelus kasutas Chris küllalt kurja kalambuuri Austraalia nelipühikiriku Hillsongi kohta, asendades i e-ga. Natuke üllatas, kuna varem teadsin neid natuke vaid üsna hea muusika järgi, mida nad teinud on (muidugi on see üks kindel stiil ehk Praise & Worship, aga üpris hästi tehtud. Suur osa Eesti vabakirikuid laulab mitmeid laule ka teenistustel).

Asi hakkas huvi pakkuma, kuna üks seltskond sealtkandist on ka [L] Eestisse tulemas. Mis kummastama pani: asja reklaamitakse ülistusTEENISTUSENA – ja kasseeritakse selle eest 275 krooni näo pealt. Olgu kas piletitega kontsert (ka vaimuliku muusika kontserdid on ju piletitega – Bachi kantaate ei saa naljalt tasuta kuulata) või siis jumalateenistus, kus võib teha vabatahtlikke annetusi (mis mõistlikus koguses on igati normaalne – ruumide rent, küte, elekter jms maksab ju midagi). Eriti usuleiges Eestis jätab see inimestele väga veidra mulje.

Aga Hillsongi kohta on muidugi netist leida seda ja teist. Ka [L] Wikipedia artikkel kajastab üsna erinevaid seisukohti. [L] See siin aga on juba päris karm kriitika. Kui veidi eespool sai Hubbardit tsiteeritud (parim viis rikkaks saada on omaenda religioon luua), siis ilmselt piisab paljudel juhtudel ka omaenda sekti püsti panemisest (kütame inimesed massipsühhoosiga üles, korjame kümnist ja jätame maksud maksmata; lisaks veel inimeste ajude triikimine juhikultuse ja eduteoloogiaga).

Kakk on liikunud ligi paarkümmend aastat Eesti vabakoguduste ringkondades ning on kaugel arvamusest, et kõik nii käituvad. Tuleb aga nentida, et tundmatu pole sihuke süüdimatus ka Eestis.