Paddy said: nay, feck that

Iirlased põrutasid Lissaboni leppe rahvahääletusel läbi.

Eks nüüd tuleb Brüsselist paras kogus nuttu ja hala. Aga kord on kord ning tulemus selge. Kas sellest hakkab arenema head või halba, sõltub eeskätt sellest, milliseid järeldusi euroasjapulgad siit teevad. Eks ka seal leppes oleks olnud üht-teist head (kasvõi võimalus mõningate mõmmikutega ühel häälel rääkida või energiasfääris toimuv ära klaarida), aga niivõrd ilmset “eliidiprojekti” nagu algne põhiseadus ja nüüdne Lissabon ei ole tükk aega nähtud – suhtumine oli igal pool umbes stiilis “teie, matsirahvas, olge vait ja tehke, nagu Brüsseli härrad käsevad” ja samamoodi käis see mõne päeva eest ka meie Riigikogust läbi. No ei ole kõik eurooplased nii munad, veel mitte. Paddy pahandas ja saatis asja pimedasse paika.

Eks nüüd näeb, mis saama hakkab. Kas lääne suurriigid hakkavad avalikult kahekorruselist  Euroopat ehitama, hakkab EL üldse lagunema või tehakse asjast vahelduseks ka mõistlikumad järeldused (EList võiks isegi asja saada, kui lõpetataks ära mõningad rämedad lollused, äärmine naiivsus ida suunal ja sisemine kemplemine). Rääkigu küünikud mida tahes, kuid isegi poliitikas ei ole pikemas perspektiivis võimalik võita üksnes kõrge kaarega teistele pähelaskmist praktiseerides (seda näeb ilmselt ka mõni Eesti erakond järgmistel valimistel).

APDEIT ÕHTUL: Eesti meedia on ikka nihkes küll – või on keegi Brüsselis väga tige. Lepe “oleks lihtsustanud liidu juhtimise protsesse”? Kindlasti, sest kõik peamised riikide funktsioonid oleks antud liidule ja Eestile oleks jäänud sisuliselt õigus otsustada laulupeo asju või seda, kus president korraldab aastapäevaüritused (täna kuuldud uudis need Ida-Virumaale viia on vahva). Ehk siis ajasid iirlased (ajutiselt?) nurja Euroopa föderaalriigi loomise. Aga sellest ei kõssa siinmail ükski leht ega raadio. Vastukaaluks on aga päris põnev võrrelda [L] Times Online’i vastava artikli kommentaare Eesti omadega. Näib, et “suurte poiste” ülbamine on paraja hulga inimesi üle maakera ära pahandanud…