Pensionisamba

Täna sai siis kuulda, et pensionireform läheb käima. Nüüd peab hakkama mõtlema, mida edasi teha.

Mõistlikke variante on ilmselt kaks – kas jätkata vanaviisi või hakata ise investeerima. Esimene on lihtsam, aga teise puhul on raha enam-vähem enda kontrolli all (ka juhuks, kui mõni tulevane kiiksuga valitsus otsustab asja uuesti ringi mängida). Investeerimiskogemus on olemas ning elu näitab, et tulemused on seni üsna viisakad olnud.

Praegu on nii II kui III sammas mõlemad LHV indeksfondides ning seal on üksjagu dubleerimist (mõlemad istuvad üsna samades aktsiafondides – III samba jätan sinna paika, see on üsna ilusti toiminud). Teisalt on ise paigutades mõistlik lükata II samba summa uuesti kodubörsi dividendiaktsiatesse (aga hiljem ilmselt osa ka võlakirjadesse – senise investeerimiskontoga olen võlakirjaemissioonidest viimaks alati kõrvale hoidnud ja jäänud puhtalt aktsiate peale) panna ning siis tekib dubleerimine põhilise investeerimiskontoga.

Senise süsteemi suurim jama oli ilmselt sundleping kindlustusseltsiga. Nüüd seda enam ei ole ja seda varianti ka kindlasti ei valiks, ent pensiea saabudes peab kaaluma valikut maksuvaba tähtajalise fondipensioni ja 10% tulumaksuga väljavõtmise vahel – tegelikult pole see valik päris niisama lihtne, kuna võrdlus käib 10% kohe maksmise ja fondipensioni inflatsioonikulu vahel (kui õnnestub eluga pikemalt välja venitada, võib see täitsa arvestatavaks minna; lisaks ei pruugi lõppsumma üldse nii suur olla, et tasub hakata fondipensioniga jahmerdama).  Viimaks pole päris selge, kuidas seda fondipensioni iseendale makstakse (kui ise investeeringuid juhiti).

Eks näis. Kõige kindlam on aga igal juhul püüda põhiinvesteeringutega nii kaugele jõuda, et riigipension ei puhu enam üldse pilli. 🙂

APDEIT 21.10: Pärast väikest kalkuleerimist (excel, excel, excel – tegelikult aga LibreOffice Calc) kaldun sinnapoole, et minu puhul on mõistlik variant investeerida ise. Tõenäoliselt üritan raha kodumaale jätta ja LHV ei peaks ka pahandama – ilmselt jätkan nende juures, lihtsalt teises vormis. Kui kunagi 12+ aasta pärast pensile jõuab, siis maksan selle 10% ära (korraga välja; kõigi eelduste kohaselt jään ikkagi plussi) ja toimetan rahaga taas ise edasi.  NB! See mudel ei ole kindlasti kõigile sobiv.

5 mõtet “Pensionisamba” kohta

  1. Ei tea, kuidas see pension hakkab olema kui euroopa võtab rahad ära? Nagu ta tegi poolaga, kes lõi geivabasi tsoone.

    Eesti firmadesse investeerida ei tasu, puudub likviidsus, sest tsensor EKRE viib abielureferendumiga rahad ära.

  2. Ära ei väsi juba jauramisest? OK, arvasid asjast teise teema juures – räägi seal edasi. Pane enda raha sinna, kuhu endale sobib. Likviidsust ma parem ei kommenteeri.

  3. Putin lõi seaduse, et toormetsa ei müüdaks venemaalt välja. Eesti firmad venemaalt enam palke ei saa. Kui euroopa liit paneb EKRE pärast rahakraanid kinni, siis pension kukub. Lisaks veel koroonatagajärg.

    Peaks vist kulda investeerima.

  4. Nagu ma ütlesin, igaüks on vähemalt esialgu enda majanduslikes otsustes vaba. Osta, mida soovid.

  5. Ei usu et mul seda raha pensionini jääbki. Kõik läheb geide abistamiseks ja paatide muretsemiseks, kes rootsi tahavad põgeneda. Üks füürer/stalini erakond on hirmuks. Pension las jääb rikastele.

Kommenteerimine on suletud