11.02.2008 arhiiv

Häbi on

11.02.2008

… lugeda [L] sihukest küündimatust. Ja häbi on olla asutuse töötaja, mille juhtkond toetab eesti keelele pähelaskmist (enda õigustuseks võin öelda, et mõni asi hakkab lähiajal ilmselt muutuma – aga sellest täpsemalt edaspidi). Tekib matsirahva seast pärit guvernandi tunne, kes peab härrade ülbed ja saamatud võsukesed alandliku naeratuse saatel üles kasvatama. Või veel parem võrdlus oleks “pedagoog”, seda siis Antiik-Kreeka tähenduses.

Argumendid on kõik juba ammu kõlanud, neid üle korrata pole mõtet. Aga kui TLÜ oma Ivani Ülikooliga (nagu teda juba siselistis nimetatud on) tõesti loodab rikkaks saada, siis see jääb küll unistuseks. Küll aga annab pärast mitmeid aastaid seda kokkukeedetud suppi helpida. Ilmselt küll siis juba teistel inimestel.

Huvitavad (ohtlikud) asjakesed

11.02.2008

Aasta lõpus sai [L] Mantis Swordsist tellitud paar jubinat. Väiksemat sorti tollisekelduste järel (Ameerikast Eestisse tuli alla kuu ajaga ning kolm nädalat kulus Eesti tolli läbimiseks…) jõudsid täna kohale.

Esmalt üks suur ja kole riistapuu – [L] barong ehk segaste filipiini sõdalaste lühike mõõk. Lai lehekujuline tera, kõver käepide annab vajadusel hirmsa löögijõu. Mantise variant on üldiselt igati kena, kuid tupp oli liiga kitsas tehtud ning rihma-aas laiema rihma jaoks liiga väike. Aga käes istub hästi ja tera on korralik (ehkki mitte midagi erilist, harilik kvaliteetne vedruteras).

Teine jubin aga on alguses isegi petlikult tagasihoidlik. Pretensioonikavõitu [L] Tactical Tanto nimeks, Made in China ei ärata esmapilgul kah usaldust. Aga Paul Chen ja Hanwei oskavad kuuldavasti ka üsna viisakaid terasid toota, Mantise nuga ongi sisuliselt sama. Esmamulje meenutab veidike üht märksa kuulsamat terariista, brittide Fairbairn-Sykesi dessantlasepistoda. Tupest tõmmatud tera aga on – üllatus, üllatus – täitsa korralik tanto. Ei pretendeerigi autentsusele (tuppki on metallist ja varustatud nuga kinni hoidva klõpatsiga – modernne, ent kasulik lisandus), kuid käepidet kattev rainahk on OK (kirjade järgi ehtne; kui ongi võltsing, siis üsna hea) ja peale mõõgapuhastuskomplektiga (riisipaber, uchiko, mõõgaõli) korralikku ülekäimist näeb ka tera selle hinnaklassi kohta üsna väga ilus välja. Kirjade järgi on 60/40 HRC süsinikteras, hamon (karastusjoon) on väidetavalt ka ehtne (pole esialgu nii ekspert, et autoriteetset hinnangut anda). Tubli töö. Saleda joone kohta üllatavalt raske, kuid samas hästi tasakaalus relv.

Üldiselt võib rahul olla. Tellimus täideti kiiresti ja kaup oli korralikult pakitud. Nii et sealt võib tellida küll.