Nagu härjale punane kärbseseen

Laenan nimme ühe usuvaenuliku kirjamehe tsitaati: see sobib kenasti iseloomustama seda absurdset hirmu, mis iseloomustab [L] tänase Postimehe kommentaariumi lugedes ka ilmselt muidu üsna intelligentseid inimesi.

Olen öelnud n+1 korda ja ütlen veel – kutsuge mõistus koju! Muusikaõpetaja pojana küsib Kakk: kas see, et koolis õpetatakse dooria ja joonia helilaadi, teeb kõigist gümnasistidest kohe Ernesaksad ja Tormised? Samas on kultuursel inimesel kasulik teada, mis vahe on ooperil ja oratooriumil. Praegu aga on tase selline, et (jätkates muusika metafoori) peetakse Metallicat eesti folkansambliks ja Türgit torupilli kodumaaks – ning mis kõige hullem, ollakse veendunud, et nii peabki. Kui naljaleht räägib Kahe-Kustist, kes kirjutas “Beet hooven kombineeris end haigeks. Ta oli muidu kurt ja pime, aga nooti kirjutas hästi”, siis naeravad kõik laia lõuaga. Samasuguse sürri näiteid aga võib ilmselt iga kirikuga tihedamalt kokku puutuv inimene reaalelust küllalt tuua.

Tulemuseks on muuhulgas see, et mõnele laulatusele saabunud kirikutäis eksikülalisi tunnevad end kui kalad kuival – ei oska istuda ega astuda…

Kõigi maade proletaarlased, rahunege.