Windowsi võrgukettad ja VPN

ITK-sse kolimisega tuli täna läbi teha suur keemia kahe ülalmainitud tehnoloogiaga, mis siinmajas paraku Windows 2003 serveril jooksevad. Et Kakul pole pikast Linuxi-staažist hoolimata olnud nendega kuigivõrd varasemat kokkupuudet, tuli nüüd asjad ära klaarida ja selleks kulus üksjagu aega.

Ühesõnaga, Windowsi võrguketta lisamiseks Ubuntu 8.04 Hardy Heronile tuleb teha järgmist:

* luua sobiv kataloog (näiteks /media/vorguketas – nõnda näidatakse seda ikoonina kohe töölaual)

* installida smbfs-pakk: sudo apt-get install smbfs

* redigeerida faili /etc/nsswitch.conf ja kirjutada hosts:-iga algavale reale “dns” ette “wins”

* installida winbind-pakk: sudo apt-get install winbind

* käivitada võrk uuesti (/etc/init.d/networking restart) või teha masinale taaskäivitus

* luua fail /root/.smbcredentials ja kirjutada sinna kaks rida: username=windowsi_kasutaja ja password=windowsi_parool

* teha too fail loetavaks üksnes adminile: sudo chmod 700 /root/.smbcredentials

* lisada /etc/fstab-faili järgmine pikk lohe (NB! kõik ühele reale): //windowsi_server/kataloog/    /media/vorguketas   cifs  credentials=/root/.smbcredentials,iocharset=utf8,file_mode=0777,dir_mode=0777  0  0

* teha masinale taaskäivitus

VPN-iga läks rohkem aega, kuna temaatika oli veel võõram – süsteem ruigas pidevalt, et “VPN Connection failed.” (ja ei midagi täpsemat… Äbiäbi selle jupi progejatele). Viimaks selgus, et asi oli väga tühise detaili taga kinni.  Kokkuvõttes on süsteem järgmine:

* paigaldada kaks vajalikku pakki: sudo apt-get install pptp-linux network-manager-pptp

* seejärel klõpsata ekraani paremas ülaservas võrguhalduri ikoonile – sinna peaks olema kaabli- ja wifi-ühenduste kõrvale tekkinud eraldi alajaotus “VPN ühendused”. Sealt tuleb valida seadistamine.

* Seadistused on muidu lihtsad – esmalt tuleb valida tüübiks “PPTP tunnel”, seejärel panna järgmisel ekraanil ühendusele nimi ning lisada VPN-serveri aadress. Kuid NB! – lisaks tuleb avada “Autentimise” sakk ning teha linnukesed nii EAP kui ka CHAP keelamise kastidesse (alguses pannakse vaid üks linnuke – see oligi too kurja juur!). Seejärel võib seadistuse lõpetada.

* Uuesti võrguhalduri VPN-alajaotusse ning klõps ühenduse nimele (mis seadistamise alguses sisestatud sai). Nüüd peaks võrguhalduri ikooni ümber tekkima miski kuldse tuulispasa moodi asi ning eduka ühendumise korral kümnekonna sekundi pärast lisandub võrguhalduri ikoonile kuldne tabalukk.

Nii et sebimist jätkus tänaseks küllaga. Ehk aitab see inf mõnel seda vältida.

6 mõtet “Windowsi võrgukettad ja VPN” kohta

 1. ma ei viitsinud kogu juttu lugeda. oled ikka kindel, et kogu Su tarkus on ikka loetav? Igasugused täpitähtedega seotud manipulatsioonid linuxi ja wini vahel lõppevad halvasti. tavaliselt.

 2. Täpitähtedega pole küll enam kaua aega probleeme olnud, kuna UTF-8 standard on järk-järgult igal pool valdavaks saanud.

 3. ära seda utf-i usalda. ma just võitlesin mõne kettaga, üks plaadilinux arvas, et on utf, teine, et ei ole. win ei arvanud eriti midagi, kopeeris hambad ristis kuni kokku jooksis :).

  miski sükroniseerija prooviversiooniga sain andmed tõstetud.
  algul olid andmed geexboxis ext3 500GB ketastel. sel geexboxil on vist miski jama selles suhtes. aga mine tea, mõnel teisel asjal võib ju ka ilmneda.

  igatahes mina olen jälle täiesti Linuxivaba. Win annab minusugusele rohkem elatist 🙂

 4. mina teeks küll katse mõne täpitähelise failiga, et kas kopeerub ja kuhu kopeerub.
  veelparem, ei kasutaks täpilisi 🙂

 5. Eks igale oma… 🙂 Mina jälle ei kavatse kuigivõrd Winiga jamama hakata. Ehkki kuna ITK-s on MSAA kaudu mitmed asjad priilt saada, siis võib mingi suurema vaba momendi tekkimisel natuke kurioosse huviga näppida (peamiselt mingeid arendusjubinaid ilmselt). Aga muidu on Win nagu habemega naine tsirkuses – esmapilgul on huvitav vaadata, siis hakkab häirima. 😛

Kommenteerimine on suletud