Keeleteadus?

Sain e-kirja, kus pahandati Kanal 2 “Täistunni” saates kuuldu üle. Hakkasin uurima, leidsin sama asja LHV foorumist. Ega midagi – kordus-TV on õnneks olemas.

Mis šokeeris, ei olnud mitte niivõrd (täiesti eestikeelsete) sõnade tähenduse mitteteadmine (ja isegi ehk mitte see, et mitteteadja oli (tulevane) keeleteadlane…), vaid enda teksti sirge näoga edasilaskmine peale sellist ämbrit. Aga ju on ajamärk seegi. Tartu ülikool on endale E. K. (kes omal ajal Martin Lutherit mustanahaliseks pidas) kõrvale järjekordse väärt väljalaske saanud.

Nii et teeme siis “karateed” edasi, kuni “tsunaami” kohale jõuab.

7 mõtet “Keeleteadus?” kohta

 1. Rumalus ei ole tänapäeval häbenemiseks. Aga kuidas selliste “teadmistega” on võimalik ülikool ära lõpetada ja doktorantuuri astuda, vaat see on juba tase(metus)?!

 2. Mis see SVB kukkus kokku? Maailma turvalisemalt tagatud krüptoraha USDC hoidis oma tagatisi SVB-s.
  Mul ei ole mingit kanal2-e enam. Mul on sat ja etv kanalid. ETV kanal pidevalt õpetab mulle eesti keelt.
  .JNE

  LHV foorumis toetatakse liberaalseid vaateid, kakk, ära sinna mine! (Eks räuskamine on igal pool ja seepärast peab vältima kõiki ja kõike). KARATEE on üks suurim viga. Peaks olema ÄRA KARA TEE! Siis oleks veel mingit loogikat.
  Miks ma koolis nii palju vaeva pidin nägema, kui nüüd võib juba ametlikult räuskamisi teha…? karatee meenutab jee slängi. Laisa tüdruku jutt: teen ma jee.. karatee !

  1. > Peaks olema ÄRA KARA TEE!

   Kuule, see on geniaalne ju. Netifraasi “Don’t be a dick!” hiilgav eestindus. 😀

 3. Konkreetne juhtum näitab, et Mati Hindil oli õigus. Varajane mitmekeelsus võib viia poolkeelsuseni.
  Muidu on probleem üldisem.
  Teine doktorant seletas, et lause: “Sa oled liiga ilus, et doktorant olla”, tõendavat, et eesti keel on sooline ja seksistlik. Keel, mitte väljend antud kontekstis.
  Vähene lugemus ja/või piirdumine Google soovitustega isikliku kõlakoja tarbeks ja kujunebki inimene, kes ei saa emakeeles aru kujunditest, ei mõista viiteid kultuurilistele tüvitekstidele etc.
  Neid on alati olnud.
  Kuid neid oli vähem ja nad ei kippunud teisi õpetama. Nüüdsel ajal aga lausa nõuavad elava keele ümbertegemist neile arusaadavasse lihtsustatud kantseliitlikku žargooni, kustutades keelest ajaloolised kihistused.
  See tähendab, et kultuurikatkestus on käimas.
  Ehk oleks ChatGPTst abi, et viimasel eesti intellektuaalil oleks samal tasemel vestluskaaslane.

  1. No aga siis ongi ikkagi asi selles, et nende ettevalmistuses on nondesamade tüvitekstide osakaalu vähendatud ja sinna asemele uusi napakaid ideoloogiaaineid pandud. See tsiteeritud doktorandinäide näib seda selgelt kinnitavat – inimene keeles enam hästi ei orienteeru, aga see-eest suudab poliitkorrektse vastuse välja mõelda ka olukorras, kus küsimust tegelikult ei olnudki.

   Ma selles osas ei julge väga sõna võtta, kas ja kui palju siin see varajane mitmekeelsus mõju avaldab – aga ehk sõltub see siiski ka inimesest. Ent see, et marksism ja selle sugulased (nn kriitiline teooria, 3. laine feminism, kõikvõimalik poliitkorrektsus jne) inimese ajule hävitavalt mõjub, näib olevat juba piisavalt kinnitust leidnud.

 4. Kunagi oli mul säravaid õpilasi, kelle kodune keel oli vene keel ning vanemad mitte eriti haritud.
  Kuid kodus hinnati haridust, tüdrukud olid palju lugenud, ka muidu lahtise peaga ja keelenüansse tajusid paremini kui paljud põliseestlased.
  Ilusad olid kah veel, riietusid ja meikisid vanas balti-saksa stiilis: maitsekalt, toon toonis. Märkamatu, aga mõjus meik.

  1. Eks sedasorti vene inimesi (kusjuures suuremalt jaolt ongi tegu naistega) olen ise ka kohanud – sama tüüpi tegelasi on ka mul parimate õpilaste hulgas mitmeid olnud. Kahjuks aga on neid vähe ja ilmselt jääb neid praegust vene ühiskonda ja sealseid suundumusi arvestades üha vähemaks.

Kommenteerimine on suletud