Ubuntu ekraanisagedus

Homme algab siis see kaua ettevalmistatud puuetega noorte laager. Sellest loodetavasti kirjutab lähipäevil.

Aga laagriga seoses oli vaja testida ära juba talvel soetatud BENQ dataprojektor (laagris on tarvis paar ettekannet pidada ning kavas on ka päeval tehtud pilte kohe õhtul slaidiprogrammina näidata). Tulemus: näitas pilti küll, aga tekst oli kole ja karvane. Häda oli madalas ekraanisageduses – ThinkPadi ekraanil on ka 60Hz täiesti ilus ega virvenda, projektorile aga jäi väheks. Haldamisvalikutes aga oli ainus pakutav reso 1024×768@60Hz.

Lahendus leidus nagu ikka [L] Ubuntu foorumis – vaikimisi installitud graafikadraiveri xserver-xorg-video-i810 asemele tuli panna xserver-xorg-video-intel. Piisas lihtsalt käsust apt-get install xserver-xorg-video-intel – väikese kobisemise järel asendati draiver kenasti ära. Nüüd tuli veel failis /etc/X11/xorg.conf kirjutada real Driver “i810” asemele “intel” ning välja logida või restartida. Tulemus: pakuti reso kuni 1280×800 (75Hz), muidu igati sobiva 1024×768 reso puhul tuli sageduseks lausa 85Hz. Ja projektor oli rahul ning näitas ilusat selget pilti.

APDEIT: kõrget reso saab konkreetse masina puhul siiski kasutada ainult projektoriga, tavaline läpakaekraan seda välja ei vea. Seega tuleb enne projektori kasutamise lõpetamist panna Arvuti->Eelistused->Ekraani eraldusvõime alt sagedus uuesti 58Hz peale, muidu ei lähe X-Windows enam käima (konkreetne raud ei vea rohkem välja).