Pole saladus, et Kakk on tehisaru osas ikka päris ettevaatlik ja vahel lausa skeptik. See pilt, mis ülikoolist selles vallas kohati vastu vaatab, ei ole ilus. Aeg-ajalt näib, et tehisaru ja inimliku lolluse kasvud käivad käsikäes.
Aga teisalt ei ole nuga süüdi, et temaga mõni töll inimesi ründab – sellega saab ka asjalikke asju teha. Nii et proovima peab. Aga tüüpilise pingviinina on Kakul üsna selge arusaam, millised peaksid olema kriteeriumid:
- avatud lähtekood (väga põhimõtteline eeldus – võiks veidi aidata nii inimliku sigatsemise kui ka tehisaru võimaliku ülekäte minemise vastu)
- kohaliku paigalduse ja offlainis kasutamise võimalus (eeldab ka Linuxi tuge)
- sisselogimise puudumine (natuke vähem Suure Venna ja suurfirmade toitmist)
Nii et hakkasin katsetama sellise elukaga nagu jan.ai. Kohaliku paigaldusega metamootor, millele saab alla laadida terve rea erinevaid tehisarumudeleid. Valik langes prantslaste Mistral 7B-le (mis peaks samuti põhimõtteliselt avatud koodiga olema).
Esimesed katsetused on igatahes päris lootustandvad.
https://www.nomic.ai/gpt4all
Endal ühes arvutis nüüd selline. Mälu vajab sõltuvalt 4-16GB RAM ja saab ka tavalise videograafikaga. (i5 CPU peal mul ilusti läks käima)
Aitüma, ma lükkan töö juures enda lauamasinasse ja proovin ka. 🙂
Väike ENE, ENEKE ja EE sülearvutis siis olemas. Küsid ja ta vastab.
https://cointelegraph-com.translate.goog/news/estonia-shows-ai-powered-decentralized-networks-could-transform-us-policy?_x_tr_sl=en&_x_tr_tl=et&_x_tr_hl=et&_x_tr_pto=wapp&_x_tr_hist=true
Posit. artikkel eesti kohta. Loodame, et meie rajatud e-eesti on jätkusuutlik ja tekib ka tahtmine edaspidi e-hääletada. jt.