Eesti on jõukam kui Norra

Näe, hr peaminister võiks enda viie rikkama riigi jutu kõrval ka selle argumendi kasutusele võtta.

Nimelt võib lugeda, et Norra riik kehtestas kohustuslikus korras avatud dokumendivormingud, kuna kasutajaid ei tohi diskrimineerida ja kõigil pole kallist MS Office’it. Järelikult on Eesti riik naftarikkast põhjamaast märksa varakam, kuna meil eeldatakse üldjuhul kõigilt kasutajatelt selle tarkvara eest plekkimist.

Teisalt on kusagilt midagi meelde jäänud madala intellektiga kodanikelt maksevahendite eemaldamise otstarbekuse kohta.

6 kommentaari postitusele “Eesti on jõukam kui Norra”

 1. lenc ütleb:

  Mitte et ma toetaks kinniste dokumendivormingute kasutamist (eriti kui tegu ühe firma käes oleva vorminguga), aga meil saab vähemalt öelda, et maksud on madalad ja inimesed saavad kätte rohkem oma teenitud rahast kui Norras.

 2. Kakk ütleb:

  Seda küll – aga protsentuaalselt. Ostujõust pole vist mõtet võrdlust tegema hakata.

 3. Lugeja ütleb:

  Tjah, siseministeeriumist tuleb senimaani .docx formaadis faile. Aga eriti kurb on see, et ka mõnele MTÜ-le on suudetud odavmüügi käigus MS kontoripakett pähe määrida.

  Lisaksin lenc-i jutule – “veel”, et veel on… 😛

 4. HillarP ütleb:

  Lenc-i juttu veelgi kommenteerides – hoolimata “ülikõrgetest maksudest”, on norras vaesust vähem, kui eestis, samuti elab “keskmine norrakas” oma keskmise palgaga oluliselt paremini, kui keskmine eestlane.

  Mis aga docx vormingut puudutab – enamik just-minist tulevaid (ja avalikult veebis väljas olevaid) seaduse eelnõusid on docx vormingus 🙁

 5. Kalle ütleb:

  Justkui kusagilt mälusopist meenuks, et miskid seadused-määrused peaks käsikma ka meil avatud dokumentidega asju ajada, paraku küll vist praktikas seda eriti ei juhtu

 6. OpenDocument ütleb:

  See on küll huvitav, et justiitsministeerium docx faile levitab. Nimelt on Justiitsminister esimesena EV-s andnud välja näiteks määruse 22. juuli 2008. a nr 40 „Süüteomenetluses digitaalallkirjastatud ja muu digitaalse dokumendi vormistamise, edastamise ja säilitamise kord“ failivormingud, milles määruse haldusalas mainitud dokumente esitada võib. (http://www.artsturm.ee/odf/2008/11/24/odf-opendocument-failivormingu-esmamaining-eesti-vabariigi-seadusandluses/)

  Selle seaduse §2 ütleb järgmist:
  § 2. Digitaalsete dokumentide vormistamise nõuded
  (1) Digitaalne dokument vormistatakse ühes alljärgnevas vormingus:
  1) vormindamata tekst, failinime laiend txt);
  2) RTF (Rich Text Format, failinime laiend rtf);
  3) PDF (Adobe Portable Document Format, failinime laiend pdf);
  4) ODF (Open Document Format, failinime laiend odt).

  Soovitan lugeda ka Riigiprokuratuuri vinguvat kirja justiitsmihistrile peale selle määruse kehtestamist.