14.02.2007 arhiiv

Stephen E. Arnold IT Kolledžis

14.02.2007

Täna käis mainitud [L] härrasmees ITK-s rääkimas. Täitsa põnev ja põhjalik sissevaade IT-ärimaailma sellesse ossa, mis tegeleb infootsingu ja andmekaevandamisega. Põhiosa ettekandest moodustas 20 selle valdkonna firma uuring – analüüs näitas üsna huvitavalt eri firmade liikumist lihtsate töövahendite loomise tasandilt superplatvormi-tasandi suunas (viimasele on jõudnud vaid kolm suurt: IBM, Oracle ja Microsoft).

Kaku erialane kiiks muidugi oleks tahtnud küsida: kas kogu see temaatika eeldab a priori “kinniseid” lahendusi (pea kõigil käisid läbi mõisted proprietary, patented, Windows-centered)? Eriti IBMi puhul võiks nende viimaste aastate tegevuse valguses ka muud eeldada. Siiski, loengu lõpuosas leidis kajastust ka veidi teistsugust lähenemist.

Muidugi ka asjaolu, et enne loengut kuuldus juttu, nagu ei tohtivat seda üldse videosse võtta ega pildistada, tekitas küsimuse. Õnneks siiski lubati videosse salvestada, kuid see läks erinevalt paljudest samalaadsetest ITK üritustest üksnes kolledži sisevõrku. Põhjendus oli klassikaline “raamat on tulemas” ([L] Wolli rääkis sellest kenasti eelmise aasta E-ülikooli konverentsil). Noh, mis ikka – igaühel on õigus toimida oma parema äranägemise järgi, aga viimasel ajal on mitmed asjalikud raamatud tulnud välja just vastupidiselt: esmalt tuleb mingi CC-litsentsiga koopia (tüüpiliselt PDF) netti ning mõne aja pärast ilmub paberil raamat.

Aga üldmulje loengust oli muidugi hea – selle kaliibriga tegelasi siinmail iga päev ei kohta.

Isemoodi paralleel

14.02.2007

On kaks tegelast.

Mõlemad on suured ja võimsad. Neid kardab suur osa inimestest, kuid armastavad üsna vähesed.
Mõlemad on kasvanud suureks ja võimsaks jõumeetodeid kasutades ning oma naabrite arvel. Mõlemad jätkavad sellist käitumist ka praegu.
Mõlemal on pikk ajalugu valetamisi, vassimisi ja muud ebaeetilist käitumist, samuti on mõlemal sügavalt poogen igasugustest normidest ja tavadest ning raha kaalub üles kõik lepingud.
Mõlemad arvavad, et on olemas nende arvamus ja vale arvamus.
Mõlemal on messiakompleks, mis paneb nad aeg-ajalt nördinult virisema, kui enamik teisi nendega samas liivakastis mängida ei taha.
Mõlemal on suur hulk rahulolematuid alamaid, kes ütlevad: “Heameelega laseks siit jalga – aga kuhu mul vaesekesel minna on?”
Mõlemad käituvad nii, nagu kestaks nende võim igavesti.

Kes need on? Vihje: üks on firma, teine on riik.