Musa püsti ja pikali

Täna oli Pärnus ühe e-õppe projekti lõpuüritus. Õhtut juhtis isand Sander oma foksipundiga. Muidu pole selle stiili fänn, aga asja need sellid tunnevad ja mis eriti uhke – lisatud oli tantsiv laulja Nele-Liis Vaiksoo ja laulev tantsija Annika Puura. Fantastiliselt vinge etenduse andsid. Hakka või 20-ndate muusikat rohkem kuulama…

Siis aga tuli endal kaasa lüüa – seni olime Mardiga niisama tööpidudel kamminud, nüüd tuli paarisajale mängida. Õnneks oli ka seal suurem osa omainimesed… Enam-vähem tuli välja, arvestades pea olematut proovitegemist ja täiesti olematut soundchecki.

Viimaks aga lasti suurele ekraanile Kreisiraadio esinemine öirolaulu poolfinaalis. Ja kutid laulsidki “kesävalot” natuke teisiti kui ametlikus tekstis. 😀 Oleks tahtnud soome ülekande kommentaari kuulata. “Mis nüüd – suvekepp ja kohe” (kesäpanot nyt) ….

Vääriline sekundant oli eesti rahva hingesugulane Briti saartelt. Raisakull-kalkun Dustin alustas ettekannet nendinguga “olen maalt, kus osati eurolaule kirjutada… Öelge, kuskohas see kõik persse läks?” ning mainis ära Wogani paruka ja kogu Ida-Euroopa.  Tõsimeelsetest lauludest kõlbas ehk teist korda kuulata Poola celinedionlik ballaad, Andorra erasurelik geidisko (mis siis, et naiste esituses) ja Soome metsatöllilik maavillahevi.  Üleshaibitud dimabilaan võib aga koos veel enam haibitud Timbalandiga sohu sõita. Pole lauljat ja pole laulu. Tahes-tahtmata tuli meelde võrdlus vene poliitikutega – kisa on kõva, selle taga on aga tühjus.

Hääletamisest on igatahes küll täiesti savi.

APDEIT 21.05 – nagu arvata oli, konnasilma peale astumine ei meeldinud inimestele ja “kesäpanot” jäeti koos Dustiniga finaalist välja. See eest pandi sinna hulk veel mõttetumaid laule (tõsi, pisikeseks tasakaaluks ka Poola ja Soome). Kui varem oli mingi väike kahtlus – et ehk oleks Iirise “Ice Cold Story” parem valik olnud -, siis peale seda hääletust on küll selge, et tehti õige valik. Milleks head noort lauljat jobude ette heita ja siis väljahääletamisega traumeerida (sest ei laulu ega esituse tase mänginud seal mingit rolli) – nüüd tehti vähemalt laval pulli ja soome rahvas sai lõuatäie naerda. Iirlastega lauluvõistlusel sama saatust jagada pole kah mingi häbi. Aga enam pole sinna küll mõtet ronida ja kui hr Paadam teisiti arvab, tehku oma raha eest edasi.

4 mõtet “Musa püsti ja pikali” kohta

 1. Minu arvates polnud Eesti ja Iirimaa esitused üldse võrreldavad. Iiri lugu oli hea huumor paraja irooniaga. Eesti oma oli aga lihtsalt üks mõttetu veiderdamine ja lolli mängimine. Vaevalt keegi välismaalane sealt mingit protestinooti välja luges.

  Aga Kaku keelekasutus sõnadega “jäeti välja” kõlab nagu oleks edasipääsemine ühe mehe või mingi väikese grupi otsustada, kes nagu kiusust Eesti “suurepärase trio” välja jätsid. See oli ju rahvahääletus või kuidas?

  Ja selle rahvahääletusega seoses: kogu see eurovisioon hakkas allamäge minema just sellest hetkest kui žürii asendati rahvahääletuse ehk vox populiga. Kas kabelimats otsedemokraatiale?

 2. Rahvahääletus kahtlemata, aga millise rahva? Ma parem ei mõtle selle variandi peale, kui poliitilist hääletamist sama malli järgi tehtaks (telefonitsi, igaüks saab teha N+15 kõnet, hääletavad suvalised jorsid sissesõitnud jne). Loomulikult ei saa eurohääletust valimistega võrrelda, aga kui juba otsedemokraatiat mainisid, siis minu arust see öirotsirkus küll selle mõiste alla ei lähe.

  Viimase tähelepanekuga (rahvahääletus viis võistluse põhja) olen nõus – aga pigem on tegu vildaka hääletussüsteemi ja vildaka reglemendi (inglise keeles laulvat vene kutti produtseerib ameeriklane, jne jne. Ilmselt algas juba sealtmaalt, kui Celine Dion Luksemburgi esindas) sünergiaga.

  Selles, et “Leto Svet” on ulmeline jama, ei kahtle ilmselt keegi. Minu point oli, et praeguses ajahetkes ja kontekstis sobis see Eesti lauluvalikust sinna kõige paremini. Ja mingit mäekõrgust kvaliteedivahet ma Dustini ja Kreisiraadio vahel ei näe – kuigi jah, iiri lugu oli andekam. Mõlema ideeks oli öelda “sorry, kutid – asi haiseb”.

 3. Aga kus on nüüd see “Jugovision” mille kallal kiibitsejad, luuserid ja hapude viinamarjade meistrid ilkunud on? Montenegro, Sloveenia ja Makedoonia jäid välja. Samas said finaali Soome, Rootsi, Norra, Taani, Island ja Läti. Skandivision hoopis?

 4. Ütleme siis nii – tase on jugovisiooni tulemusena kukkunud Balkanisse, kuna ka varasema aja põhjapoolsemad tegijad (skandinaavlased, britid, iirlased) on kas püüdlikult lõunaeuroopa maitsetust järgi tegemas või panevad vihaga ultrarämpsu nagu iirlased või Kreisiraadio sel aastal.

  Täna tõlkisin läpakas Wesnothi ja panin teleka taustale mängima. Praktiliselt ükski lugu ei kutsunud pead keerama. Esimeses eelvoorus jäid vähemalt Poola ja Andorra kõrva.

  Parandan – kolm lähinaabrit jäid siiski veidi esiplaanile. Leedukate lugu oli isegi nii jubedas seltskonnas õudusunenägu, lätlased aga tegid “Kariibi mere piraatide” teemalise Laulukarusselli karnevali ja said edasi. Veel nägin silmanurgast Rootsit esindavat madam Perrellit. Ilmselt olen liiga palju Wesnothiga tegelenud – igatahes nägi tädi jahmatavalt ‘undead’ välja…

Kommenteerimine on suletud