Ettevõtluskontost

Eesti riigiisad on käinud välja idee luua süsteem, kus väikeettevõtjad võivad endale luua ettevõtluskonto, kuhu kantavast rahast läheb automaatselt 20% maksudeks ning mingit paberimajandust ei ole vaja.

Ühelt poolt on see tänuväärt mõte. Mida enam inimesi valib kala asemel õnge, seda parem. Mustalt tegemist võiks vähemaks jääda ning mõnigi tegelane, kes paberimäärimist ei salli, hakkab ehk põhitöö kõrvalt ka mikroettevõtjaks.

Teiselt poolt on paraku jäetud märkamata, et kuluvaba ettevõtlust ei ole olemas. Ka “peaga töötajatel” on vaja töövahendeid – õpetaja vajab paberit ja kirjutusvahendeid,  börsikonsultant vajab (enamasti tasulist) ligipääsu erinevatele infoteenustele jne. Ja “itti” vajavad ilmselt tänapäeval kõik. Füüsilise töö  puhul on asi kordades hullem – ja paraku on Eestis maapiirkondade väikeettevõtjad vist pigem selle rubriigi omad.

Seega praegu jäetakse kulud rahumeeli kõik ettevõtja kanda (käibemaksust ei vabasta ju keegi), makse kooritakse aga täie raha eest. Natuke meenutab suure ja väikese Peetri lugu – “Algul sööme sinu leivakoti tühjaks, pärast sööb igaüks enda oma.”

Seega jääb Kakk vähemalt esialgu FIE-ks edasi (põhitöö kõrvalt muidugi). Loodetavasti ei hakata seda ettevõtlusvormi veelgi enam kottima kui seda seni tehtud on.

3 mõtet “Ettevõtluskontost” kohta

  1. Ma sain aru, et ise maksad oma tulu sellele kontole ja selgitusse märgid ka kulu, et kindad ja korvikulu marjul käimise eest.
    Ja maksud on poole väiksemad võrreldes FIE puhul. Võta või jäta!

  2. Mina sain aru ikkagi nii, et teed oma töö/teenuse ära ja annad oma kliendile arve maksmiseks selle konto numbri – sealt läheb raha laekudes automaatselt see 20% maksudeks maha. Kuludearvestuse kohta ei ole aga midagi kuulda olnud.

    Ma ausalt öeldes ei usu, et selline “ise kannad”-süsteem läbi läheks.

  3. Sel juhul tuleb kulud lisada endal tulu tõstmise arvel. Nagu maaklerikonto või nii. Arvan, et on oodata hinnatõusu ja muudatusi valimistes.. oma tulu arvel 😉

Kommenteerimine on suletud