Paar mõtet eilse jätkuks

Nagu teada, saadeti eile ACTA-nimeline nähtus Europarlamendis väga massiivselt pikalt.

Suur saavutus – arvestades kogu seda ressurssi, mida suurfirmad ja nende poliitilised käpiknukud selle läbisurumiseks kulutasid – alguses selleks, et asja salajas hoida, hiljem aga kogu asja ümber hämamiseks. Veel eile hommikul ei olnud asi päris selge. Aga ju viskas europarlamentääridel ära ka lobistide ülbe suhtumine “teie padrake mida tahate, meie teeme asja ära”. Igatahes uudistes nähtud pilt sellest, kuidas seltskond MEP-e siltidega “Hello democracy, goodbye ACTA” viibutas, oli üsna kõnekas.

Ent samades uudistes üritas keegi eestimaine härrasmees ikka veel ajada mingisugust “intellektuaalse omandi” teemat. Olgem ausad, sellist asja pole tegelikult olemas – see on nondesamade suurfirmade ja lobistide toodetud laialivalguv propagandatermin, nagu ka “piraatlus” selles kontekstis (piraadid olid härrad John Silver ja Jack Sparrow).  Inimeste mõttetöö viljad (mis sisuliselt kujutavad endast informatsiooni selle eri vormides) on olemuslikult selgelt liiga erinevad füüsilise maailma nähtustest, et neile saaks mõistlikul moel rakendada füüsilise omandi kohta käivaid seadussätteid. NB! See ei tähenda, et noidsamu mõttetöö vilju ja nendega (eriti teiste poolt loodutega) ringikäimist ei peaks üldse kuidagi sätestama – aga selleks on olemas autori-, patendi-, kaubamärgi- jms õigused (mis tegelikult samuti vajavad tänapäeval tublisti ümbervaatamist). Need juriidilised mehhanismid on aga ka omavahel piisavalt erinevad, et mitte üritada  toppida neid üheskoos sellise “laetud” termini alla puntrasse.

Veel ühe positiivse asjana võiks mainida, et kodanikudemokraatia stimuleerijana on kogu fooliumisõda läinud asja ette, nii Eestis kui ka kogu Euroopas. Eestis tehti iseseisvusaja suurimad meeleavaldused, Europarlament sai tohutu hunniku pöördumisi teemal “ACTA seebiks!”.  Mida enam õnnestub ahnete ja rumalate inimeste tegevust päevavalgele tuua ja mida enam leidub rahval julgust sellele vastu seista, seda parem.

Aga Eesti peaministril võiks peale eilset häbi olla. Tõsiselt kohe.

3 mõtet “Paar mõtet eilse jätkuks” kohta

  1. Üks huvitav asjaolu oli ka see, et see nn. “fooliumisõda” sidus ühe eesmärgi jaoks ajutiselt ühte ikka maailmavaate väga totaalselt erinevaid seltskondi.
    Millest saab järeldada ainult seda, et tegemist oli väga erinevatele inimestele piisavalt olulise küsimusega, et mitte tavapärase nääklemisega pilli lõhki ajada.

    Noh. Peaaegu.

  2. Eks igasugune tõsisem teema aitab väiksemaid nääklusi kõrvale jätta. Sama asja nähti ju ka taasiseseisvumise eel.

Kommenteerimine on suletud