Shodan

Ei mäletagi täpselt, kelle lause see oli: “Kakk tegeleb kõikide asjadega, mis ei ole puuetega inimestele kohased.”

Kunagi üsna palju nooremana (vist keskkooli kandis) ja omaaegsetes oludes sai võetud kolm sihti, mis tundusid tolles ajas üsna hullumeelsed. Kakk tahtis a) doktorikraadi, b) karate musta vööd ja c) Pontiac Firebirdi (ehk siis toda masinat, millest ühes kuulsas teleseriaalis rääkiv, hüppav ja isesõitev imeauto oli tehtud). Kõik, kes sellest kuulsid, vangutasid pead.

Doktorikraad tuli peale 11-aastast TTÜ-s rabelemist aastal 1999. 90-ndate algusepoole siinmail üsna sageli nähtud Firebird on paraku tänaseks juba nii uunikum, et sellega vist läheb raskeks. Aga ehk aitab enam-vähem võrreldava asjana välja käia Kaku Yamaha XVS-1100? Tsiklikooliga oli ilmselt rohkemgi tegemist kui autoga ning aparaat ise ei näe Firebirdist vähem cool välja.

Jääb veel must vöö. Karates on hetkel käes 2. sinine ehk 4. kyu, Ryukyu kobujutsus sinine ehk 2. kyu (pruuni ehk 1. kyu peale tõstmine on lähema aasta kavas).  Aga täna sai nominaalselt musta vöö tase (1. dan)  ikkagi ühes jaapani kunstis tehtud – Hontai Yoshin Ryu iaijutsus ehk ühes paljudest traditsioonilistest mõõgakunstidest.

Tegelikult algas asi eelmise sügise Käsmu laagrist, kus Kai Koskinen-sensei lasi kogu katadearsenali endale ette näidata ja seejärel ütles: “Treena kunnolla – ensi kesäänä tulee vyökoe kun Soke tulee tänne.”  Üllatus oli üsna radikaalne. Varem ei saanud eraldi mõõgakunstis eksamit teha, tuli teha komplektis jujutsuga – nüüd olevat ära muudetud. Ja traditsioonilise koolkonnana seal alla 1. dani eksameid ei tehtagi, järelikult…  Ning  Soke (koolkonna peamees ehk konkreetse kunsti tähtsaim tegelane Inoue Kyoichi Munenori) nina all tuleb seda teha??

Aga noh – pealik oli kõnelnud, nii saagu.  Vahepeal muidugi andsid traumad paraja põntsu ja trenni tuli vahe sisse. Aga viimasel ajal sai ikka harjutada – bokkenid olid ka kolledži kabineti nurgas ja lõuna ajal käis Kakk V korrusel rõdul katasid vehkimas.  Kuid täna oli ikka veel värin sees. Eksami toimumiskoht Hontai Taikail ehk koolkonna tipplaagris Soke ja ca 60-70 7 riigist pärit budoka osalusel ei teinud asja kuigivõrd paremaks.

Nojah, aga nüüd on asi ära  tehtud (natuke läheb aega, enne kui kohale jõuab). Kai-sensei muidugi pärast ütles, et “tehniliselt oli kõik OK, aga mida sa seal närvitsesid?”. Blääh…

Seega omaaegse II invaliidsusgrupi pealt on viimaks Shodan (1. dan) ära tehtud. Aga päriselt seda musta vöö punkti veel täidetuks ei loeks – seda võiks teha siis, kui paari aasta pärast Ryukyu kobujutsus (mis on füüsilisuse poolest võrreldav karatega – iai on natuke väiksema koormusega) kah 1. dan tehtud saab.

APDEIT 12.06: Täna anti sihuke uhke papüürus kah. Peale enda nime (katakanas paremal) ei saa ausalt öeldes sealt muust muhvigi aru. 🙂

1. dani tunnistus

10 mõtet “Shodan” kohta

 1. Sygav kummardus hakatuseks – piisavalt sygav, piisavalt madal, tàpne.

  Palju-palju ònne!!!! Sa oled uskumatult tubli!!!

 2. Domoo arigatoo gozaimashita (koos samaväärse kummardusega).

  Tänud. 🙂 Aga nüüd tuleb trenni põhirõhk kobujutsule panna – uskumatu, aga ka Ryukyu kobujutsu Soke Inoue on 12.-14. augustil Eestis laagrit tegemas. Põhimõtteliselt oli enne toda traumajama pruuni vöö tase täitsa käes, ehk õnnestub kahe kuuga tagasi saada ja eksamile minna… Äkki tuled ka laagrisse – saad natuke ise vehkida ja aitad pöialt hoida? 🙂

 3. Tuleks küll, aga ma olen sel ajal kahjuks San Fransiscos ja õpetan õepojale krutskeid külge 😉

 4. Frants arvab
  Aga ujuda Sa ikkagi ei oska.
  Mina sain täna korraliku treeneri käe all juba peaaegu krooli jalgade töö jälle kätte
  Kui hea poiss oled võin Sind ka tema käe alla viia.
  Tema mõtlen, see treener õpetab isegi ühe jalaga konna uuest ujuma. Ega see eriti aega võtagi.
  Kõike head

 5. Esmaspäev (20 juuni) saan järjekordsed vitsad.
  Võtab jube võhmale.
  Praegu on hea sudida inimesi on väga vähe.
  Siis räägin temaga. Vaatan mida arvab.
  Ujumine arendab ägedalt koordinatsiooni.
  Kõike head

 6. Ma pole muidu suurem asi kirjamees, aga seekord on mul lausa kõrgemalt poolt antud korraldus paar sõna ütelda. Kuna me sinuga Kakk trehvame niivõrd harva, siis otsustasingi siia paar rida kokku panna.
  Kui ma ennist mainisin “kõrgemalt poolt” antud korraldust, siis pidasin silmas Hontai Yoshin Ryu praegust soket ja Euroopa harude peaõpetajaid. Tasemeeksami järgsel koosviibimisel väljendasis nad imetlust ja andsid kõrge hinnangu sinu sihikindlusele ning püsivusele budo harjutamisel. Seejuures anti mulle korraldus nendepoolsete tervituste edastamiseks sinule.
  Niisiis Kaido, KOGU Hontai Yoshin Ryu pere poolt: Palju õnne!

 7. Raivo: Suur kummardus omalt poolt kõigile neile, kes sihukese kõveravõitu budokaga on viitsinud vaeva näha. Eks see on osalt teie saavutus kah. 🙂

Kommenteerimine on suletud