21.08.2012 arhiiv

Leivategu

21.08.2012

Sedakorda esimest korda gluteenivaba dieedi tingimustes ja traditsioonilisel viisil nagu varem.

Kolleegide antud juuretist ei anna enam kasutada, tuli teha ise (gluteenivabalt). Tuli totaalne improvisatsioon – väikesesse keeratava plekk-kaanega heeringapurki läks kolm Schäri gluteenivaba kuivikut (pudikstehtuna), ports Nopri kirsijogurtit (muud sellelaadset hetkel kodus polnud) ja peotäis Finaxi Grov Mjölmixi gluteenivaba jahusegu.  Purk läks neljaks päevaks kapi peale sooja ning tegutses seal omaette. Õhku midagi ei lennanud (kindluse mõttes sai kaas jäetud kinni keeramata).  Nelja päeva pärast lõhnas sodi hapult – ent lõhnas, mitte ei haisenud.

Edasine protsess sarnanes suuresti varasema leivateoga. Paraku ei julgenud varasemaid plekkvorme kasutada – tuleb osta uued, seekord tuli jääda pätside juurde.  Veidi üle liitri vett keema ja pärast suurde potti, kui käesoojuseni jahtus, siis tuttuus juuretis sisse, natuke Mjölmixi lisaks ja ligi ööpäevaks potiga vannitoa nurka seisma, suurema paueri andmiseks valasin sisse ka ca pool klaasi värsket õunamahla. Järgmisel päeval  läks juuretisepurki juba uus juuretis järgmise laari jaoks, potti lisandus sool, suhkur ja seemned (lina ja sihvkad), seejärel järk-järgult terve kott Sunnuntai tumedat gluteenivaba jahusegu.  Segamine-sõtkumine on märksa suurem keberniit kui tavalise jahu puhul, ent viimaks oli potis miski asi, mis meenutas juba päris lootustandval määral leivatainast. See läks uuesti vannitoa nurka.

Ajagraafik oli selline, et pott jäi vannituppa ligi ööpäevaks – ja hea oli, kuna lõpuks oli kerkimine päris korralik (arvestades värsket juuretist – enamasti pidavat see saama täisjõu 3-4 korraga). Seega näib, et gluteenivaba leiva puhul kuuest tunnist ei piisa, kerkimine peab kauem kestma.

Lõpuks aga oli tainas valmis, sellest sai plaadile kaks suurt pätsi.  Kui viimaks asi ahjust välja tuli, oli tulemuseks keskmisest korralikumat sorti seemneleib – päris must leib mitte, ent siiski leib, mitte sai. Seega tuleb eksperiment kuulutada kordaläinuks.

Ja kui keegi peaks gluteenivaba juuretist tahtma, siis Kaku purgist peaks natuke ka teistele jätkuma (kõige lihtsam on muidugi küsida järgmise laari tegemise eel).

Tähelepanek jõusaalist

21.08.2012

Kakk on sellest nädalast jälle tööl ja nüüd tuleb taas jõusaalis hommikuti käia (puhkuse ajal võis suht suvaliselt – GymLeco tegi suveks ka “kaks ühe hinnaga” pakkumise, kaks kuud piiramatut aega ühe hinnaga).  Seetõttu tundus tänahommikune seltskond kohe märgatavalt erinev suvisest päevasest pundist – neljast parajasti saalis olnud kutist olid kolm prillidega, kõik aga tundusid olevat mingi akadeemilisema ala esindajad (tudengid ehk mitte – õppeaasta pole veel alanud, tõenäolisemalt oli tegu töölkäivate erialainimestega). Kõik näisid olevat heas vormis, kuid see polnud kahtlemata tavapärane jõusaaliseltskond.

Ilmselt on hiljuti meediast läbikäinud uudisel tõsi taga ja eesti mehed ongi end hädaga liigutama hakanud (kuna haige olla käib majanduslikult üle jõu). Kas aga selle tulemuseni jõudmiseks peab riik enda meditsiinisüsteemi täiega sinnasamusesse keerama, on iseküsimus…