Eile hakati kolledžis koledasti kolistama ja alumist korrust ümber ehitama. Õnneks oli ette teada ja algav Informaatika valikteemade kursuse viienädalase küberohutuse mooduli avaloeng sai kodust maha peetud. Aga kolleegid majavestluses porisesid küll, et kilakola segab töötegemist.
Täna tulin tööle, kilakola jätkus natuke vaiksemas vormis. Aga siis tehti suurem surimuri ülikooli IT-süsteemidele – olid need siis siinkandis laevaga sõitnud hiinlased või hoopis APT_29 pätid ida poolt, aga ülikool sai kuuldavasti korraliku DDOSi. Kõigi tudengite kodukataloogid tiriti kaitsetegevuse käigus liinilt maha ja keegi ei saanud seminariks enda ettekannet kätte.
Mõned tegelased murdsid end siiski Teamsi kohale, slaidipakk (õnneks tulid slaidid esitada keskööks) sai ajutiselt Kakupesa kaudu välja jagatud ja nii seminar maha peetud – plaanitud esinejanimekiri asendus lihtsalt kohale jõudnud soovijatega. Võrk taastus enam-vähem täpselt seminari lõpuks. Murphy, Murphy, Murphy…
Nii et Kakk on nüüd surimuri-kilakola-insener, just nagu Lasse “Bullerby lastes”. 🙂
DDos rünnaku korral võiks ka teine alternatiiv olla: tor hidden võrk
Kasutajad saavad Tor Brauseriga aadressile ligi. Tor ruuter otsib kiiresti parema võrgu, kust ligi saada ja 2-3 kaabli läbilõikamine ei aita.
Näiteks minu:
http://lbaz6ksczp6suo5g3lvgk56ct22malucjdggntwvxgmkcuimpoa52myd.onion/
Nojah, terve suure ülikooli viimine sellise lahenduse peale ei ole vist väga lihtne (ma ei ole kusagilt kuulnud ka, et mõni nii suur üksus Tori peale koliks). Ilmselt tekib probleem kiirusega (kasutajaid on palju) ning ka kõigile tavakasutajatele lollikindla lahenduse loomine võib küsimärk olla.
Seda tor-i võimekust ja võimalusi kahjuks ka eestis ei rahastata.
Ukrainlased on meist ette jõudnud:
https://www.radiosvcr452z5oklfrl5tgh7phn7vkekdppsxeit74veqff4pq4eoid.onion/
Meil muidugi sõda ei ole ega tule ka. Kaja Kallas reklaamis ise ka “eesti on kaitstud”.