Mageia

Kunagi jupp aega tagasi, 2000. aasta suve lõpus kolis Kakk Windowsilt minema. Esimeseks Linuxiks sai Mandrake. Hiljem vahetus see Red Hati, too Fedora ja viimane omakorda Ubuntu vastu (läpakate põhidistrod – Kakupesa on jooksnud Red Hati, White Boxi, CentOSe ja Ubuntu Serveri peal, näpitud-torgitud on teisigi). Mandrake’ist sai Mandriva ja mingiks ajaks kadus see üsna vaateväljast. Üksnes uudistest sai loetud distro ümber aeg-ajalt käivast tramburaist, tavainimese Linuxi positsiooni aga hõivas komeedina esiletõusnud Ubuntu.

Ent omaaegne Mandrake oli korralik distro. Oma aja kohta hästitoimiv paketihaldus, väga lihvitud välimus ning olulise asjana ka korralik eestindus (esimene peaaegu täiesti tõlgitud Linux).  Nii et nüüd oli päris huvitav lugeda uudist, et Mandrivast on eraldunud [L] Mageia. Kui tegijail õnnestub luua Debiani-sarnane mittetulunduslik distro ja samas säilitada vana Mandriva/Mandrake’i viimistletud nägu, siis võiks olla tegu teretulnud alternatiiviga Ubuntule. Pealegi ei ole ei Debian ega nüüd ka enam Ubuntu 100% töölauale keskendunud – üks puhastverd töölauadistro kuluks täitsa ära.

Eks elu näitab.

4 mõtet “Mageia” kohta

 1. Mina hakkan Ubuntu pealt pisitasa Minti suunas liikuma. Kommertsjura pole küljes ja osad asjad ka veidi paremini lahendatud. Pole jõudnud debianipõhist Minti katsetada veel, kuid loodan sest palju.

 2. Esialgu olen Ubuntu peale jäänud, kuna Estobuntu põhineb sellel (ja see on IT kolledži distro, mille põhitegijad võib leida samast majast), eelistan (praegu veel) Gnome’i KDE’le ja kasutan põhimõtteliselt eestikeelset süsteemi. Aga mõned arengud pole ka mulle Ubuntu juures meeldinud (kommertsvärk kisub kohati üle aruka piiri, jabur trall aknanuppude nihutamise ümber jne). Eks näeb, mis järgmisel aastal masinas on.

 3. Ise Mandrake/Mandriva kasutaja vähemalt kunagisest 10.1 või 10.0 versioonist saati. Ja viimasel ajal olid päris suured muremõtted peas, et mis selle Mandrivaga saab. Mageia on nüüd lootust andnud, et ehk siiski asi jätkub, sest ühtki nii hästi ja sujuvalt töötavat KDE’d korralikult toetavat distrot ma ei teagi. Isegi koduste serverite peal on see nii mõnigi kord imestama pannud, et asjad saab tunduvalt lihtsamalt tehtud, kui tööl olevatel serveritel.

  Eks aeg näitab, mis saama hakkab, aga loodan, et tuleb üks uus “Debian” oma täies hiilguses ja loodetavasti jäädakse Mandrivast teada-tuntud suurepärastele tööriistadele truuks. Vähemalt on Marek juba andnud oma jah-sõna ka tõlkimise osas, kui asi peaks sinnani jõudma.

 4. Pruukisin minagi-mehike umal a’al mandakat ja muid punakybara-distrosid (2003 vms hakkasin pihta)… A’ tuu rpm olli paras helvetti. Nyit eelistan egä kell debianlasi.
  Vast nyidsex om rpm-värgensiga asi mugavamass lännu, es tia. Egä väegade huvita ka.
  Uvve lavvaraaliga tulli niiehknaa Ubuntu kaasa (Lucid Lynx) ja seni olen tollega rahul. Keerasin kõik yleliigse maha ja esiki ämm saab nakma 😀

  KDE? Tule Issand Kurat appi!!!

Kommenteerimine on suletud