16.10.2007 arhiiv

Ubuntu Gutsy

16.10.2007

Et laupäeval on plaanis ITK-s Linuxi-rahvas kokku ajada (kuulutused said maja peale just välja), tegin läpakas ülemineku isegi paar päeva varem, kui lõppversioon välja tuli. Käivitasin uuendustehalduri d-parameetriga (update-manager -d) ja asi uuenes ilusti Gutsy peale.

Päris 100% veatult siiski ei läinud. Varasem Compiz Fusioni 3D-aknahaldur oli veidi häkitud variant ning seda ei suudetud puhtalt uuendada. Läks jupp mässamist, enne kui kuubik korralikult ekraanil keerlema hakkas. Positiivne oli aga see, et kui CF korralikult ei käivitunud, siis tavapärase lihtsa Metacity aknahalduriga pildi (kõik korras, ainult ilma kellade-viledeta) sai ekraanile paari klõpsuga.

Viimaks sai ka CF käima, pilt on päris kenake.

Ubuntu 7.10 Gutsy Gibbon

Muudest asjadest jäi positiivsena silma veel:

* X-i kokkukukkumine ei viska enam tekstirežiimi, vaid minimaalse graafikaga akendesse, kust vajadusel saab X-i parameetreid muuta.

* Tracker on igati kena sisemine failiotsingusüsteem.

* GIMP on ilusamaks ja peaaegu eestikeelseks läinud.

* Evolutionil on paar mõnusat vidinat juures.

* PDF-iks printimine on kogu süsteemis olemas.

* Uus Inteli graafikadraiver saab hakkama ka CF-iga ning tõstab Thinkpad T43 ekraanisageduse 85 Hz peale. Varem oli 60, mis jättis slaidiesitlused karvaseks (ekraani vaadates polnudki eriti vahet) – seega mõnda aega kasutasin vaheldumisi kaht draiverit, i810‘t tavatööks ja intel‘it esitlusteks. Nüüd ei pea enam sebima.

Ilmselt tuleb avastusi veel. Kakk on igatahes rahul.

Ahjaa, see ka veel – kogu see kellandus-vilendus töötab edukalt 512 MB põhimälu peal. Võrdluseks: üks teine süsteem vajavat millegi samalaadse jaoks neli korda enam.

APDEIT 17.10 – midagi ka dualbooteritele: Gutsy suudab täiel määral kirjutada ka NTFS-vormingus ketastele, seega ei tohiks infovahetus kahe süsteemi vahel enam probleemiks olla.