Kahju…

…et Rakveres käimata jäi. Aga vähemalt näitas ETV täna punklaulupidu täies pikkuses. Poleks uskunud, et sellest nii vinge asi tuleb. Mitte iga päev ei näe ulmelise punksoenguga koorijuhti, sümfooniaorkestris siniseks värvitud peaga kontrabassimängijat või – Jumal hoidku –  publiku hulgas seisvat joodikuhabemega Vabariigi Presidenti mõnuga Sex Pistolsit kaasa laulmas. Ja too lõpus korraldajatele kingitud hiigelsuur haaknõelakujuline peaehe oli otse kümnesse sürr (kaugelt vaadates tundus, et sellidel on pirakas haaknõel kõrvade kohalt läbi pea torgatud).

Muidugi võivad küünikud nüüd öelda, et pseudopunk oli. Enamik rahvast olid siiski selgelt pühapäevapunkarid või üldse esmakordselt sellises kostüümis. Muusika oli proffide poolt seatud, saatis lisaks bändile ka sümfooniaorkester. Ja president pidas avakõne. Joodikuhabe on aga selge PR-nõks (ehkki väga hea).

Aga kui näha sõna teist poolt – laulupidu – , siis oli kõik paigas. Rahvas tundis end silmnähtavalt hästi ja elas lauludele kaasa (vinge pilt olid punkstiilis rõivastatud ca 50-60 aastased tädid), lood olid väga vingetes seadetes ja esitajad laulsid ilmselge mõnuga. Bonzo kärisevahäälne a cappella “Siin on ilus elada” oli aga klassikaline laulupeovaimu väljendus.

Ja ikkagi oli seal punk täitsa olemas. Omaaegsed Villu ja Geneka lood kõlasid uue aja kontekstis täiesti uutmoodi ajakohaselt – “Külmale maale” sai vägagi pungiliku vihase paueri ning mõndagi teist lugu andis ilusti ka tänapäevasesse poliitilisse olukorda panna. Suht meeldiv oli näha suurt hulka inimesi, kes vähemalt hetkel mõtlesid veidi muust kui tarbimisest, kinnisvarast ja SMS-laenudest. Pealegi oli Eesti punk suunatud märksa teistsuguse võimu vastu kui lääne oma – mõlemad võitlesid jaburuse ja topeltmoraaliga, ent Eesti oma oli suunatud eeskätt nõukogude diktatuuri pihta ning oli sellisena muule rahvale märksa lähemal (mäletan, et mingid aastad peale laulvat revolutsiooni kuulutati Villu Tamme lausa Eesti parimaks meeslauljaks…).

Lõpetuseks – kas mõni teine Euroopa riigipea on suuteline “Anarchy in the UK”-d peast järgi laulma?

Üks mõte “Kahju…” kohta

  1. Kahju jah, et endalgi minemata jäi, tervis ei lubanud. ETV-st ka ei näinud, ei hakanud palatis kaklema puldi pärast, ehk näidatakse veel või antakse DVD ka välja 🙂

Kommenteerimine on suletud