Uus lollikannel

Vanasti nimetati lollikandleks küll arvelauda, aga hei, meil on XXI sajand käes ja lollidel on läpparid…

Igatahes sai soetatud endale personaalne Dell XPS M1330. Uurisin ja valisin enne pikalt – variante oli mitmeid, kindlasti oleks saanud ka odavamalt. Muidu oleks võinud Thinkpadi rida edasi ajada, senine TLÜ-le kuuluv T43 töötas kuni viimase ajani laitmatult (nüüd hakkas aeg-ajalt käivitudes jonnima ja tuli üles alles mitme sisselülitamise peale. Ka 512 MB mälust hakkas mõne suurema asja jaoks napiks kiskuma). Aga Thinkpad läks juba mõne aja eest Lenovo hiinlaste kätte ning 6. seeria kohta on kirjutatud igat sorti hinnanguid.

Sõber Puravik kolis jupi aja eest Delli leivale ja see kallutas viimaks kaalukausi tolle firma kasuks – saab omainimesega asju ajada, kui mingid probleemid peaks tekkima. Delli Linuxi-toe kohta on muidugi ka igasuguseid arvamusi (ehkki nad nime poolest müüvad kaht mudelit ka eelinstallitud Ubuntuga, üks neist ongi seesama M1330). Pealegi oli Kakul enne Thinkpadi järjest kaks Latitude’i, mille kohta ei saa miskit paha öelda, need toetasid Linuxit kenasti.

Latitude on aga suht kalliks aetud ja uute E-seeria omade baasmudelit poes polnudki. Nii tekkiski arutelu tulemusel mõte hoopis XPS võtta. Inteli graafikaga (avatud koodiga draiverid), kuid see-eest korraliku mälumahu ja kettaruumiga. Kaaluvahe on T43-ga võrreldes ka tuntav, XPS on jupi maad kergem. Ainus väike miinus on hirmlibedad klahvid (aga ehk kuluvad kasutamisega natuke käepärasemaks või harjub ära. Klahvikäik on samas hästi mõnus). Vahva on ka Maci stiilis, ilma sahtlita DVD-seade. Ning Billi-maksu ei pidanud maksma – Vista Businessi kohta on saatelehel kenasti tasaarveldus tehtud. Kui peaks millegi jaoks Wini vaja minema, siis ITK lauaarvuti on dualbuudis.

Riskantse sammuna sai proovitud ka läpakasse toosama Estobuntu 8.09 beeta panna. Ja ennäe, jookseb ilusti. Graafika, saund, WiFi, Bluetooth, isegi veebikaamera – kõik töötab. Sõrmejäljelugeja hakkas vähese vaevaga tööle ka T43-s kasutatud Thinkfingeri abil (ja masin ruigab sisselogimisel endiselt “G1mm3 4 ph1ng3r, d00d!” 🙂 ). Estobuntul töötab ka ID-kaardiga digiallkirjastamine (mille “suur” Ubuntu 8.04-s nässu keeras).

Mõned pisemad konksud:

* Graafika töötas küll otse lambist ning ka Compiz töötas, kuid kasutada saab üksnes VESA draiverit, kuuldavasti hetkel xorg-intel ei toimi (proovisin ka, ei õnnestunud) ja ka i810 draiver ei meeldinud.

* Endiselt on nässus Multisync ja telefoniga sünkroniseerimine. Mõnda aega see Ubuntul töötas, siis aga hakkas vigu andma ja paraku käib see tänini.

Aga üldiselt võttes tuleb masinaga rahul olla.

8 mõtet “Uus lollikannel” kohta

 1. No palju õnne uue arvuti puhul 🙂
  Aga selguse mõttes — mis tähendab, et probleemide korral saab oma inimestega asju ajada? Mu arust on meie kohalik Lenovo teenindus suhteliselt “oma” ja arvuteid remonditakse siin kohapeal.

 2. Tänan!

  Küsimusest: eks vana sõbraga on lihtsam asju ajada kui võõraga. Endal Lenovo teenindusega kogemus puudub, kuid üks tollane kolleeg, kes minu T43-ga koos samasuguse masina sai, jooksis küll teeninduse vahet ja polnud eriti õnnelik. Mine võta kinni, eks see sõltub nii masinast kui inimestest…

 3. Sain suvel samasuguse. Muidu ei nurise, aga BIOSi uuenduse järel lakkas töötamast. Hoolduses vahetati vint välja ja yteldi, et see olevatki nõrk koht.

 4. Tänud hoiatuse eest. Enne BIOSi uuendamist teen kogu kupatusest varukoopia ja varun aja, mil päeva-paar võib ilma läpakata elada. 🙂

 5. “Sõrmejäljelugeja hakkas vähese vaevaga tööle ka T43-s kasutatud Thinkfingeri abil”. Vahest kommenteeriksid lühidalt, mis see vähese vaevaga endast kujutas. Ise pole viitsinud sõrmejäljelugejat Ubuntus veel torkida.

 6. Juhulugejale: Thinkfingeri install on kirja pandud aadressile https://wiki.ubuntu.com/ThinkFinger . Kusjuures pakid installisin otse varamutest apt’iga, mitte ei lasknud koodist kokku. Minu arust peaks seal lehel näpuga järge ajades asja paika saama.

  Aa, ja tolle vaikimisi teate äramuutmiseks (see, kus mul see totter kräkkerikeelne lause on) tuleb võtta mõni kuueteistkümnendkoodi redaktor (näiteks ghex2, saab installida apt’iga), avada sellega fail /lib/security/pam_thinkfinger.so (enne on hea varukoopia teha), otsida sealt üles algne teade ja asendada soovitavaga). Aga see pole muidugi kohustuslik. 🙂

Kommenteerimine on suletud